Hea teada

Taimepott mahuga:

  • 0,5 ltr (P9) kaalub koos taime ja mullaga 0,3-0,5 kg
  • 1,0 ltr (P11) kaalub 0,5-0,9 kg
  • 1,5 ltr (C1,5) kaalub 1,2-1,4 kg
  • 2,0 ltr (C2,0) kaalub 1,4-1,8 kg
  • 3,0 ltr (C3,0) kaalub 1,9-2,6 kg

Hinnapakkumised

Anonüümsed päringud jäävad vastuseta. Aiasõber väljastab pakkumused e-posti teel pdf failina kolme tööpäeva jooksul või teavitab sama aja vältel pakkumise väljastamise aja või sellest keeldumise põhjuse. Aiasõbra pakkumised ei ole siduvad juhul kui ei lepita kokku teisiti.

Kampaaniapakkumised

Kampaaniapakkumistega saab liituda meie kodulehel või saatke meile e-kiri sellekohase sooviga aadressile aiasober@aiasober.ee. Kliendilisti lisamise saab soovi korral teostada ka meie klienditeenindaja aiandis, kui vormistate ennast püsikliendiks.

Ringkäigud kollektsiooniaias

Ringkäigud kollektsiooniaias ette tellimisel on tasulised. Aiapileti saab osta aiandi kassas lahtiolekuaegadel. Aiapilet maksab 5 eurot inimese kohta sh lapsed alates 15-ndast eluaastast.

Lemmikloomade kaasavõtmine kollektsiooniaeda ja aiandisse ei ole soovitud.

Lisaks on võimalik tellida juhendaja, kes räägib taimede kasvunõuetest, hooldamisest, erinevatest sordiiseärasustest jms ning vastab konkreetset aeda ja selles kasvavaid taimi puudutavatele küsimustele. Juhendaja tasu on 15 eurot ühe ringkäigu kohta.

NB! Aianduseriala õppurite gruppidele on kollektsiooniaia ringkäigud eelneval kokkuleppel tasuta. Kursuse juhendaja saab ringkäiguks aja kokku leppida telefoni teel +372 55 101 31.

Taimede sordiomadused ja tunnused

Kõige paremini avalduvad taimede sordiomased tunnused siis, kui taimede kasvutingimused on maksimaalselt täidetud, taimed kasvavad pinnases nende jaoks sobivates valgus-, niiskus jt tingimustes ning pinnas on sobiva pH ja toiteomadustega. Oluline on, et taimed on juurdunud ja taimede eest on hoolt kantud.

Aiandis potitaimedel on kasvuruum piiratud, niiskus- ja juurestiku temperatuuri režiim paratamatult hüplik, mistõttu sordiomased tunnused võivad olla ilmnenud puudulikult või üldse mitte.

Näiteks mõnede hostade lehemuster võib välja joonistuda alles 2. või 3. kasvuaastal (’Gold Edger’, ’Wide Brim’, ’Climax’ jpt). Helmikpööriste, tiarellide ja pisipööriste punase- ning beezhilehelised sordid reageerivad valgustingimuste muutumisele, ka kevadest sügisesse ajas liikudes. Pojengide sordiomane õitsemine võib saabuda alles kolmandal kasvuaastal. Värviliste kallade värvumist mõjutab otseselt pinnase pH ja otsese päikesepaiste (UV kiirguse) kättesaadavus. Tulpide, hüatsintide, gladioolide, liiliate ja mitmete teiste sibullillede sordiomane õitsemine sõltub otseselt istutatava sibula suurusest.

Kõige odavamad ja/või kõige väiksemad sibulad ei taga sordiomaselt kvaliteetset õitsemist. Kirju võraga, sealhulgas kollase- ja sinisetoonilise võraga okaspuud võivad värvuda sordiomaselt alles pärast korralikku juurdumist oma kasvukohal, milleks võib olenevalt istiku suurusest kuluda aasta või rohkem. Värvumine sõltub lisaks heale juurdumisele otseselt kasvukoha valgustingimustest.

Tuleb arvestada asjaoluga, et spetsiaalse okaspuudele ettenähtud väetisega väetamisel on sorditunnuste avaldumisele otsene mõju. Väetada tohib juurdunud taimi st aasta pärast istutamist. Istutamisel kohene väetamine halvendab oluliselt puittaimede juurdumist ja seeläbi ka nende talvekindlust, mis omakorda avaldab mõju sordiomaste tunnuste avaldumisele järgmistel vegetatsiooni perioodidel.

Juurdunud püsilillede puhul, kui ei olda kindel taime väetisetarbes, tasub väetada pigem vähem, näiteks poole soovitusliku normiga, sest üle väetatud taimed ei pruugi samuti kanda parimal moel oma sordiomaseid tunnuseid.