Varemerohi

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Varemerohi

Varemerohi (Symphytumkõrgekasvuliste püsikute ca 35 liigiga taimeperekond kareleheliste (Boraginaceae) sugukonnast, mis peamiselt on levinud Vahemere maade, Põhja-Aafrika ja Kesk Euroopa niisketes enamasti varjulistes ja poolavatud kasvukohtades. Varemerohi on tavaliselt kiirekasvuline, vähenõudlik ja kergestikasvatatav püsik. Kui pärast õitsemist tagasi lõigata, võib taim kordusõitseda. Lehtede ja õite värvus on sorditi varieeruv ning võib muutuda ka taime kasvamise käigus.   Eelistab poolvarjulist, kuid talub normaalselt ka päikeselist kasvukohta. Muld peaks olema parajalt niiske ja huumuserohke. Vajadusel võib kasvukohale lisada kõdusõnnikut ja sisse kaevata. Paljundada saab seemnetega, pistikutega ning jagamise teel.

Harilik varemerohi (S. officinale) on Eesti oludes talvekindel püsik, mida ei pea tingimata katma, sest varemerohi on Eestisse sisse toodud, siin metsistunud ja/või naturaliseerunud. Talub hästi varju ning võib soodsate kasutingimuste korral 1,5 m kõrguseks kasvada. See jõulise kasvuga taim on looduslikult levinud kogu Euraasia parasvöötmes. Kellukakujulised õied paiknevad veidi rippuvalt kobarjates õisikutes, on toonilt roosad kuni lillad, pleekides heledamaks. Sort: ’Variegatum’ – põhiliigist märksa aeglasema kasvamisega, eelistab põhiliigist tunduvalt valgemat kasvukohta, leheservadel on kasvutingimustest olenevalt ebakorrapärased kollased, kreemjad või valkjad randid.

Suureõieline varemerohi (S. grandiflorum) kasvab 40 cm kõrguseks vajades samas 40…60 cm kasvuruumi. Looduses leidub Euroopa parasvöötmes ja Kaukasuse mäestikus. Lehed on piklikud kuni 25 cm pikad, trompetjad õied on kahvatukollased kasvades välja punasetoonilistest pungadest. Sort; ’Goldsmith’ – õied heledad, roosakad kuni helelillad, lehed toreda kontrastiga tumerohelise ja kollasega, Eestis üsna tuntud ja aedades rohkelt kasvatatav peenrataim. Sobib hästi viljelemiseks ka ürdiaias ning loodusliku väljanägemisega istutusaladel. Kõrgus 45 cm. Talvitub keskmiselt, lumeta talvede korral võib kahjustuda, kui toimub kiire temperatuuri langus.

Kare varemerohi (S. asperum) kasvab 1,5…2 meetri kõrguseks. Looduslikult on leitud Euroopas, Kaukasuses ja Iraanis. Ovaalsed lehed on kuni 25 cm pikad, õied torujad, avanedes roosad, vananedes muutuvad siniseks kuni lillaks. Eestis võimalik kasvatada, kuid talve-ekstreemsuste eest tuleks teinekord kaitsta.