Petuunia

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Petuunia

Petuunia (Petuniaon ühe ja mitmeaastaste näärmekarvakestega rohttaimede perekond maavitsaliste (Solanaceae) sugukonnast, mille 40 liiki kasvavad looduslikult peamiselt Lõuna-Ameerikas. Petuunia lehed on terveseljalised, lehterjad või taldrikulaadsed, õied paiknevad üksikult lehekaenlaist kasvanud õieraagudel, vili on kupar. Rõdukastides, aiavaasides ja peenralillena kasvatatakse rohkesti hübriidpetuunia (P. x hybrida) paljudes värvitoonides või mitmevärviliste suurte lehterjate õitega liht- või täidisõielisi sorte. Eestis õitseb juunist sügiskülmadeni. Seemned võib taimede ettekasvatamiseks külvata veebruaris, märtsis, ka aprillis. Temperatuuril 20ºC kestab idanemine 2–3 nädalat. Ühes grammis võib olla kuni 10 000 seemet. Petuunia seemned vajavad idanemiseks valgust. Külvake seeme niiskele mullale ja vajutage kergelt kinni, et kontakt mullaga oleks parem. Liigse kuivuse vältimiseks võib lillepoti või külvikasti katta klaasiga või polüetüleenkilega. Kord päevas on vaja külvist õhustada, st kate eemaldada. Kui seemned on tärganud, tuleb kate kõrvaldada. Pikeerida ning istutada kasvukohale, kui öökülmade oht on möödas. Petuuniad vajavad toitaineterikast vett hästi läbilaskvat mulda ja päikeselist kasvukohta.

Nõuandeid petuuniate kasvatamiseks

Astrid Lepik
06. veebruar 2013 09:01

Kui olla hoolas ja varuda kannatust, polegi petuuniate ise seemnest kasvatamine kuigi keeruline.

Petuuniad on vaprad õitsema õitsemiseaja algusest kuni sügiseste öökülmadeni. Õitsemisaja algus sõltub sellest, millal on seemned külvatud. Seemnekülvist kuni õitsvate taimedeni kulub olenevalt sordist umbes kolm kuud. Kuna petuuniad vajavad õiepungade moodustamiseks pikka päeva, siis liiga varajaste külvide korral tuleks taimedele anda lisavalgust taimelambiga.

Külvinõu täita ettevalmistatud niiske külvimullaga, muld tihendada, kuid mitte suruda liiga tihedalt kokku. Seemned külvata võimalikult hõredalt, kuigi imepeenikeste seemnete tõttu polegi see nii lihtne. Külvamine muutub hõlpsamaks, kui kasutada granuleeritud seemneid. Kuigi külvi ei kaeta mullaga (petuuniad on valgusidanejad) võib seemneid ettevaatlikult ja kergelt mulda suruda (nii on seemneil parem kontakt niiske mullaga). Külvinõu katta niiskuse hoidmiseks kile või klaasiga ning asetada sooja (+20°…+23° C) ja valgesse kohta. Õhustamiseks eemaldada ja pöörata ümber pealepandud kate.

Granuleeritud seemned külvatakse kohe sobiva suurusega anumasse ning sedasi jääb ära tülikas pikeerimine.

Tõusmed ilmuvad 14-20 päevaga. Tõusmete ilmumisel pealepandud kile v klaas eemaldada. Et taimed välja ei veniks, oleks hea peale tärkamist neid edasi kasvatada veidi madalamal temperatuuril (+14°…+17° C) kuid kindlasti valges. Kasta kasutades pihustit, kuid jälgida, et kasvukeskkond ei muutuks liigniiskeks, vastasel korral ohustab taimi tõusmepõletik. Tõusmepõletiku vältimiseks võib taimi piserdada mõned korrad õrnalt roosa kaaliumpermanganaadi lahusega.

Kui taimedel on 2-3 pärislehte nad pikeeritakse ühekaupa 6-8 cm läbimõõduga pottidesse. Sobib külvi ja pikeerimismuld. Kuna taimed on väikesed võib neid ruumi kokkuhoiuks esialgu pikeerida ka suuremasse kasti. Kui taimed on piisavalt suured istutatakse nad ümber üksikult pottidesse. Et taimed haruneks neid pintseeritakse.

Kui võimalik, siis kevadel, veel enne kui taimi alalisele kasvukohale istutada, neid karastatakse. Esimeseks õueviimise korraks sobib tuulevaikne ja pilves ilm.

Alalisele kasvukohale istutatakse siis, kui suurem öökülmaoht on möödas. Vajadusel kaitsta öökülmade eest kattelooriga, amplitaimi võib võimalusel ka külmade ööde eest siseruumidesse tõsta. Petuuniad armastavad sooja ja päikselist kuid tugevate tuulte eest varjatud kasvukohta. Nad kasvavad võrdlemisi hästi igasuguses mullas, vältida vaid liialt happelist või leeliselist mulda. Eelistatult võiks kasvukoha muld olla kerge, huumus- ja toitaineterikas ning vett hästi läbilaskev.