Päikesesilm

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Päikesesilm

Päikesesilm (Heliopsis12…13 liigiga haruneva varreliste puhmastaimede perekond korvõieliste (Compositae) sugukonnast, mis looduses kasvavad peamiselt Põhja-Ameerika kuivades preeriates ja metsalagendikel. Päikesesilmad on põuale hästi vastupidavad ja pinnase suhtes leplikud pika õitsemisajaga 80…120 cm kõrguseks kasvavad taimed. Enamasti kollased õied paiknevad suurtes korvõisikutes (läbimõõt 8…10 cm). Õitseb juulis-augustis. Kasvutingimuste suhtes vähenõudlik, kuid liigniiskes mullas võivad juured hävida. Liiga toitaineterikas muld stimuleerib küll lehtede ja varte kasvu, kuid õitsemine ja talvekindlus vähenevad. Eelistab päikeselist kasvukohta. Paljundatakse jagamisega ja parim aeg selleks on kevad. Sobib suurte rühmadena nii murusse kui püsilillepeenrasse. Kena lõikelill.

Harilik päikesesilm (H. helianthoides) tuntakse ka igavesti õitseva päevalille ja ebapäevalille nime all. Kõrgus jääb sorditi vahemikku 60…150 cm vajades kasvuruumi 30…60 cm. Loodusest on leitud kasvamas Ontario järve ümbruses kuni Floridani ja Mississipini USA-s. Õied olenevalt sordist on erinevates kollastes variatsioonides, lihtsad, meenutavad karikakart, lehed on piklikud kuni mõõkjad, umbes 15 cm pikad, veidi sakilise servaga, värvilt keskmised rohelised. Õitsemise ajal äraõitsenud õite pidev eemaldamine pikendab märgatavalt õitsemise aega. Sordid: ’Asahi’ – kuldkollaste täidisõitega 85 cm kõrguseks kasvav tore kaaslane püsikute peenral, samuti looduslähedastel haljasaladel, sobib kasutamiseks konteineraianduses, looduslikult on leitud kasvamas USA põhjaosariikides; ’Venus’ – säravkollaste küütlevate õitega suurepärane haljastussort, talub hästi põuda ja on vastupidav putukkahjurite rünnakutele, leplik mulla viljakuse suhtes, kasvukõrgus keskmiselt 100 cm.

Kare päikesesilm (H. scabra) moodustab tumeroheliste lehtede ja siledate jämedate vartega 100…150 cm kõrguse puhma. Peetakse hariliku päikesesilma teisendiks, millel on kollased täidisõied. Teatakse sorte: ’Incomparabilis’ – oranzhikas-kollaste lihtõitega kõrgekasvuline sort; ’Light of Loddon’ – säravkollaste täidisõitega kuni 120 cm kõrguseks kasvav sort.

Aed-päikesesilm (H. hybridum) tegemist on hübriidsete sortidega, mille vanemtaimede päritolu pole alati teada. Tuntakse sorte: ’Summer Nights’ – säravkollased õied kuldse kuni põlenudpruuni varjundiga südamikega, keskel mahagoni karva silmake, varred on punakad, pika õitseajaga, kõrgus 100 cm; ’Goldgefiender’ – õitsemiselt hiline, kõrgus 120…150 cm, kuldkollased täidisõied; ’Loraine Sunshine’ – rohkelt harunevate varte ja kirju lehestikuga ning kuldkollaste täidisõitega sort.