Neriine

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Neriine

Neriine (Nerine) on taimeperekond, mis kuulub amarülliliste (Amaryllidaceae) sugukonda ning pärineb Lõuna-Aafrikast. Neid leidub u. 15 liiki. Neriined on mitmeaastased sibullilled, mille kõik liigid on külmaõrnad. Sobivad kasvatada potitaimena ja lõikelilleks. Eestis enam levinud liigiks on suureõieline neriine (N. bowdenii), mille õitseaeg on september-oktoober. Tuntud ladinakeeles ka kui Amarine belladiva.  Õied on roosad, kuni 12 kaupa õisikus, asetsedes u 50 cm pikkuse varre tipus. Neriine vaasiiga on ca 3 nädalat. Rohkelt kasutatav lilleseadetes. Ostes kevadel suureõielise neriine sibulad, istutage nad 12-13 cm läbimõõduga potti. Hea oleks kasutada viljakat, huumuserikast, vett hästi läbilaskvat mulda. Kasvukoht peaks olema päikesepaisteline, kuid tuulte eest kaitstud soe paik. Istutusjärgsel perioodil, kuni taime kasv pole intensiivselt alanud, ole kastmisega väga tagasihoidlik, hiljem võib kasta mõõdukalt. Kuni augustini kasvatab taim lehti. Augustis lehed kuivavad ning peagi ilmub nähtavale õisikuvars. Pärast õitsemist anda taimele 3-4 kuuline puhkeperiood valges kuivas ruumis u 10oC juures.

Astrid Lepik

  1. oktoober 2010 09:29

Lõuna-Aafrikast pärinev suureõieline neriine pole just väga levinud, kuid kasvatamist vääriv kaunis taim.

Suureõieline neriine (Nerine bowdenii) on mitmeaastane sibullill kes kuulub koos umbes 30 liigiga perekonda neriine (Nerine), mis omakorda kuulub amarülliliste sugukonda. Cape flower, guernsry lilyvõi japanese spider lily on suureõielise neriine levinumad nimetused.

Neriine lehed sarnanevad oma sugulase, ratsuritähe omadega, kuid on viimastest pisut kitsamad (1-2cm) ja lühemad (20-25cm). Alles augusti lõpus, septembri alguses, kui lehed hakkavad kergelt kolletuma, ajab suureõieline neriine välja oma nõtke, kuni 50 cm pikkuse õievarre. Selle tipus on särav-roosad, kuni 12 kaupa õisikus olevad kaunid, servadest veidi kroogitud kellukjad õied. Kuigi neriine õied ei lõhna märkimisväärselt, püsivad nad taimel kaua. Ka vaasi lõigates seisavad õied hästi, pea kolm nädalat. Seetõttu on nad ka hinnatud lõikelilled, mida kasutatakse mitmesuguste lilleseadete valmistamisel.

Vaatamata oma ilule on neriine külmaõrn ja õues talvitumine ei tule kõne alla. Küll aga saab taime edukalt kasvatada potis toataimena ja õues, kui vaid taimed ilmade jahenedes tuppa tuua. Õues kasvatamisel tuleb taimele leida hästi soe ja päikseline ning tuulte eest kaitstud kasvukoht. Tubasteski tingimustes sobib taimele lõunapoolne ja päikseline aknalaud.

Kasta taime regulaarselt, kuid vältida liiga märga mulda, mis soodustab mädanike teket. Kastmiskordade vahel lasta mullapinnal veidi kuivada. Väetada 1-2 korda kevad-suvel, mil lehed on aktiivses kasvufaasis.

Pärast õitsemist jääb neriine sibul puhkama. See kestab 3-4 kuud. Puhkeperioodil hoida sibulat jahedas, umbes +10º C ja valges ruumis. Sel ajal mitte kasta ega väetada.

Kevadel istutada neriine sibulad huumus- ja toitaineterikkasse, vett hästi läbilaskvasse liivasegusesse mulda. Istutuspott valida keskmise suurusega (läbimõõt umbes 12 cm). Jälgida vaid, et sibul ei satuks istutamisel liiga sügavale mulda. Kuna neriinede tihe seis soodustab õitsemist, siis igal aastal pole vaja taime ümber istutada, piisab, kui seda teha 2-3 aasta tagant.