Monarda

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Monarda

Monarda (Monardaumbes 15 liigiga perekond huulõieliste (Lamiaceae) sugukonnast. Looduslikult kasvavad nii Põhja-Ameerika kuivades preeriates, mägedes, kraavikallastel kui niisketes võsastikes. Monarda perekonda kuuluvaid liike iseloomustab püstine kasv, tihedad puhmad ja võrdlemisi terav lõhn, mis tuleneb rikkalikust eeterlike õlide sisaldusest. Tänu neile õlidele on taimed tuntud ravimtaimedena. Tema õitest või ürdist tehtud teed on kasutatud nii peavalu, külmetuse, nohu kui ka kurguvalu korral. Ta on neljakandiliste varte, risti vastakuti kasvavate hambulise servaga lehtedega. Õied on värviliste kõrglehtedega ümbritsetult tihedates tipmistes õisikutes.

Aedmonarda (M. didyma) ja temast aretatud sordid on tuntud ilutaimena. Viietipmelised õied, mis paiknevad varre tippudes männastena, on 3,5…6 cm pikad. Õite värvus olenevalt sordist on kas valge, eri värvi roosa, punane või lilla; ka õiekattelehed on värvunud. Õitseb juulist septembrini ja õied püsivad varrel kaua dekoratiivsetena. Taim moodustab paljuvarrelisi 90…120 cm kõrguseid puhmaid. Monarda on vähenõudlik püsilill, mis kasvab hästi tavalisel aiamullal, kuid eelistab siiski huumusrikast niiskemat vett hästi läbilaskvat pinnast. Kuigi eelistab niiskemat pinnast, ei talu seisvat vett. Kasvab nii päikesepaistelisel kui ka poolvarjulisel kasvukohal. On küllaltki põuakindel, vaid täielikku läbikuivamist ei talu, sest on pindmise juurestikuga. Läbikuivamise kaitseks on soovitav monardat multšida, mis jääb hiljem ka talvekatteks. Taimi on kõige lihtsam paljundada puhma jagamisega ja seda eelkõige kevadel. Puhmast võib tükeldada isegi nii, et iga vars eraldi taimeks, sest laieneb kiiresti jälle võsunditega puhmaks. Sorte ongi ainult nii võimalik paljundada. Aedmonarda on ilus lõikelill, mis sobib kasvatamiseks nii püsilillepeenras kui rühmadena murus. Istutamisel jätta taimede vahekauguseks umbes 40…50 cm. Vanemad puhmad on tänu võsunditele nii tihedad, et isegi umbrohi ei kasva sinna sisse. Väga dekoratiivne, vähenõudlik ja laiemat kasutamist vääriv püsik. Enamus sorte on hübriidsed toruõielise monardaga: ’Adam’ – karmiinpunaste õitega; ’Beauty of Cobham’ – punakad lehed ja lillakasroosad õied 130 cm kõrgustel vartel; ’Cambridge Scarlet’ – erepunaste õitega; ’Schneewitchen’ – valgete õitega; ’Scorpion’ – 100 cm kõrgune vaarikaroosade kuni sirelilillade õitega.

Toruõieline monarda (M. fistulosa) on pärit päikeselisest Kaliforniast ja Mehhikost ja paljuski sarnaneb aedmonardale. Lehed kohati üle 10 cm pikad ja siledaservalised mündilehtedesarnased, aromaatsed, vürtsika, liivatee-taolise maitsega. Juulis augustis helepurpursed kuni heleroosad õied.

Täpiline monarda (M. punctata) kasvab looduslikult USA-s ja Mehhikos lühiealise püsikuna. Varred ja lehestik on kergelt udemekarvalised. Sügavroheliste kuni 10 cm pikkuste, odajate ja sakilise servaga, lehtede lõhna võib võrrelda pune lõhnaga. Õisikud on pisikesed varieeruvad helekollasest kuni roosakani, kandlehed on suured, kreemikasrohelised või õrnalt lillaka värvinguga ulatudes õite alt pikalt välja.

Sügise kaunid õied

  1. september 2012 Eesti Päevaleht

Urmas Laansoo, Tallinna Botaanikaaed

Sügis ilmutab end kaunite õitsejate kaudu. Niisuguseid hiliseid õitsejaid jätkub veel oktoobrissegi. Monardat (Monarda) kutsutakse teistes keeltes hobusemündiks. Monarda perekonda kuulub 16 liiki taimi huulõieliste (Labiatae) sugukonnas. Kõikide monardade kodumaa on Põhja-Ameerikas. Neid on nii üheaastaseid kui ka mitmeaastaseid liike. Eestis kasvatatakse kõige sagedamini aedmonardat (M. didyma) ja toruõielist monardat (M. fistulosa) ning nende sorte. Harvem võib meie aedades näha ka täpilist monardat (M. punctata), sidrunmonardat (M. citriodora) jt liike.

Monarda on vähenõudlik ja sõbralik taim. Ta õitseb kaua ning lõhnab meeldivalt. Sobib kasutada teena ja liharoogade maitsestamiseks.

Õitsemise ajal on monarda hea korje- ja toidutaim liblikatele, mesilastele ja kimalastele. Eestis on kõige tuntumad kärepunaste õitega aedmonarda „Cambridge Scarlet” ja ereroosade õitega „Croftway Pink”. Uued sordid on maheroosade, elektriroosade, tumelillade ja paljut teist tooni õitega. Kuni meetrikõrguste sortide kõrval on uuemad sordid hoopis madalamad ja kompaktsemad. Niisugused 25–40 cm kõrgused uued monardasordid on „Petite Delight”, „Pink Lace” jt. Monarda perekonna omapäraks on rikkalik õitsemine, neljakandilised varred ja vaid kaks tolmukat igas õies.

Monarda on vähenõudlik, pikaealine ja pika õitsemisajaga taim. Ta sobib hästi ka väikelastega pere aeda, sest ei torka, kõrveta ega ole mürgine. Taime paljundamine on samuti lihtne. Kevadel või sügisel kaevatakse vana taim peenrast välja, jagatakse väiksemateks osadeks ja istutatakse sobivasse paika. Rohkem meeldib monardale siiski päiksepaisteline, parasniiske ja viljaka pinnasega paik. Mujal maailmas kasvatatakse teda ka seemneõli saamiseks toiduaine- ja parfümeeriatööstuse tarbeks. Monardat kasutatakse rahvameditsiinis külmetuse puhul ja toruõielise monarda leotist isegi kahjuritõrjeks.