Kuldkann

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Kuldkann

Kuldkann (Helianthemumumbes 110 liigiga Põhjapoolkera alpiaasadel ja avatud maastikel kasvavate igihaljaste või pooligihaljaste põõsasjate taimede perekond kuldkanniliste (Cistaceae) sugukonnast. Neil on lineaalsed vastakad lehed, mille värvus olenevalt liigist ja sordist võib varieeruda hõbehallist hallikas- kuni heleroheliseni. Õitsevad hiliskevadest kesksuveni. Viietiste (kujult kausjad) säravate õite värvus varieerub valgest tumekollaseni ja purpurpunaseni. Pärast õitsemist tagasilõikamine kutsub esile kordusõitsemise. Kasvuks vajavad keskmise viljakusega vett hästi läbilaskvat neutraalset kuni aluselist mulda ja päikeselist kasvukohta. Paljundatakse seemnetega ja pistikutega kevadel. On püsik, mille enamik sorte vajaks meie tingimustes talvekatet.

Harilik kuldkann (H. nummularium) kasvab looduslikult Põhja-Eesti lubjastel muldadel ja Lääne-Eesti looniitudel. Kasvuvormilt on rohtne kuni 30cm kõrgune poolpõõsas, mille varred alumises osas puitunud. Väikesed vastakad ovaalsed lehed on talvehaljad. Kuldkollased, suured 1,5…3 cm läbimõõduga õied on koondunud õiterohketesse tipmistesse kobarjatesse õisikutesse. Õitseb juunist septembrini. Sobib kuiva kasvukoha püsikuks ja väikesekasvulise kattetaimena muuhulgas madalate kellukate, kanarbike, madalate kõrreliste, kadakkaerte, aubrieetade, kukeharjade ja mailaste vahel.

Apenniini kuldkann (H. apenninum) on ca 40 cm kõrgune hallikasroheliste lehtedega põõsas, mis õitseb mais-juunis säravvalgete õitega. Looduses kasvab Euroopa lõunaosas ja Türgis. Aedades kasvatatakse erinevatest liikidest aretatud sorte, millede kõrgus varieerub 15…45 cm, õite läbimõõt jääb enamasti 2…2,5 cm vahele.

Aed-kuldkann (H. x hybridum) on ühine nimi alpiaia ja kiviktaimla taimedest huvituvate entusiastide aretatud paljudele hübriididele laias õievärvivalikus. Enamus neist on hariliku kuldkanni järglased. Kasvukõrgus on 15…30 cm. Mõningaid sorte: ‘Amabile Plenum’ – punaste täidisõitega, 20 cm kõrge; ‘Ben Hope’ – heleda lehestikuga, õied punased oranzi keskosaga; ’Fire Dragon’ – hallikasrohelised lehed ja oranzikaspunased õied; ‘Golden Queen’ – suured säravkollased õied, 20 cm kõrge; ’Henfield Brilliant’ – hallikasrohelised lehed ja tumepunased õied; ’Rhodanthe Carneum’ – hõbehallid lehed, õied roosad oranzi keskosaga; ’Rose Queen’ – roosiroosad õied; ‘Sulphureum Plenum’ – kuldkollaste täidisõitega, kõrgus 20 cm; ’The Bride’ – valged õied ja hõbehall lehestik; ’Wisley Pink’ – hõbehallikas lehestik ja heleroosad õied; ’Wisley Primrose’ – hallikasrohelised lehed ja helekollased õied; ’Wisley White’ – valged õied, hallikas lehestik.