Budleja

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Budleja

Budleia (Buddlejaperekonda kuuluvad enamasti vastakute (B. alternifolia vahelduvate) lihtlehtedega ja vähem või rohkem neljakandiliste võrsetega suve- või igihaljad puud, põõsad ja rohttaimed. Õied neljatised, tolmukaid 4, kooondunud pikkadesse pöörisjatesse, tähkjatesse või nutjatesse õisikutesse, õitsevad hilissuvel- sügisel. Kirevad õisikud ja neist erituv meelõhn meelitavad väga ligi liblikaid ja seepärast kutsutakse b. tihti ka „liblikapõõsaks“. Vili on paljude peente seemnetega kupar. Perekonnas umbes 100 liiki troopilistelt, subtroopilistelt ja ka parasvöötme aladelt Ida-Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas. Prantsusmaal, Inglismaal ja Põhja-Ameerikas tegeldakse intensiivselt buddleialiikide sordiaretusega, eriti B. davidii sortidega, aretades tänapäeval apelsinikarva ja kollastes toonides õitega sorte. Buddleialiigid on enamasti meil ja ka Kesk-Euroopas külmahellad, kuid taastuvad hästi ning õitsevad rikkalikult samasuvistelt võrsetelt. Nad on mullaviljakuse suhtes parajalt nõudlikud, kuid ei talu seisvat vett ja tuuletõmmet, samuti liiga kuiva kasvukohta.

Kahkjas budleia (Buddleja albiflora) Sirgete silindriliste võrsetega 3…4 m kõrgune püstine põõsas on pärit Hiina kesk- ja lääneosast. Võrsed noorelt rohekad, puitunud võrsed helepruunid. Lehed lailantsetjad, 10…20 cm pikad ja 1,5…6 cm laiad. Õied helelillad, hästilõhnavad, hõredates suurtes 25…50 cm pikkustes pööristes, puhkevad suve teisel poolel.

Vahelduvalehine budleia (Buddleja alternifolia) Kiirekasvuline, laiuv, 1,5…3 m kõrgune põõsas, kodumaal ka madalam 5…6 m püstiste peavõrsete ja rippuvate külgvõrsetega puu on pärit Hiina loodeosast. Võrsed hallikarvased. Lehed vahelduvad, kitsas-lantsetjad, 6…10 x 2…5 cm, teritunud tipu ja ümara lehealusega, pealt tuhmid, tumerohelised, alt hõbehallide karvadega. Õied umbes 2,5 cm pikkustes tihedates kimpudes piki eelmise aasta võrsete tipuosa, erksalt purpurlillad, tugevasti lõhnavad. Liik on üsna külmakindel ja peaks meil vähemalt Lääne-Eestis kasvama. Eelistab avapäikest mullaks sobib tavaline aiamuld, mis pole väga niiske. Taim on veidi mürgine! Sordid: ’Argentea’ – muidu nagu põhiliik, kuid lehed alt ja pealt hõbevalgelt karvased.

Davidi budleia (Buddleja davidii) Pea ainukese liigina on Davidi b. meil Eestis katsetamist leidnud, kuid külmub siiski igal talvel tagasi. Suvehaljas kuni 3 m kõrguseks kasvav hõredavõraline veidi rippuvaoksaline põõsas on pärit Lääne- ja Kesk-Hiinast. Vanemate võrsete koor hall ja pikirõmeline. Võrsedribilised, hallikasrohelised, karvased. Lehed lantsetjad, 10…20 cm pikad, pika teritunud tipuga, pealt paljad, alt valkjashallilt karvased, kergelt saagja servaga. Õied lillad, tipmistes, kuni 25 cm pikkustes pööristes, lõhnavad. Viljad ovaalsed, teravatipulised kuni 8 mm pikkused kuprad, millistes palju imepeeneid seemneid. Sobib haljastuses katsetamiseks soojades ja varjatud kasvukohtades, kuid meie talvedel on külmakahjustused regulaarsed. Eriti ei talu lumeta külmi talvi, kuna siis kahjustub juurestik. On kiirekasvuline kuid mullaviljakuse ja niiskuse suhtes nõudlik liik. Talub hästi iga-aastast kärpimist. Palju sorte, millest mõned on ka põhiliigist külmakindlamad: ’African Queen’ – õied tumevioletsed, õisikud üsna lühikesed; ‘Black Knight’ – purpur- kuni tumevioletsed, kroonlehed seest oranzid, juulist-oktoobrini; ‘Border Beauty’ – tugevasti õitsev, punakasvioletne sort; ‘Burgundy’ – sügav- ja leekivpurpurjad õied, kuni 20 cm pikad, lehestik tumeroheline; ‘Cardinal’ – sügavpurpurpunaste õitega, õisikud kuni 40 cm pikad; ‘Dart’s Ornamental White’ – tugevalt võrsuv uus sort, valgete õitega; ‘Dart’s Papillon Blue’ – arvukalt sinakasvioletseid õisi pikkades pööristes; ‘Empire Blue’ – sinakasvioletsed õied, kroonlehed seest tumeoranzid, kuni 30 cm pikkustes pööristes, juulist oktoobrini; ‘Fascinating’ – purpurroosad, kuni 50 cm pikkused õisikud, juuli kuni oktoober; ‘Ile de France’ – violettpunane, õitsedes tumeneva värviga, kroonlehed seest tumeoranžid, õisikud kuni 50 cm pikad; ‘Nanho Blue’ – violettsiniste , kuni 30 cm pikkuste õitega rikkalikult õitsev põõsas, juuli kuni oktoober; ‘Nanho Purple’ – purpurpunane, kuni 15 cm pikkuste õitega väga rikkalikult õitsev põõsas; ‘Orchid Beauty’ – lillakasroosade, tihedate õisikutega põõsas; ‘Peace’ – valgeõieline, kuni 30 cm pikkuste õisikutega, juuli kuni oktoober; ‘Pink Delight’ – roosade, väga suurte õisikutega (kuni 50 cm) , üks varasemaid õitsejaid; ‘Purple Prince’ – sügavvioletsed õied, kuni 50 cm pikad õisikud; ‘Royal Red’ – purpurpunased õied väljast ja oranzid seest, kuni 50 cm pikkused õisikud; ‘Summer Beauty’ – madalam sort kui teised, roosakaspunased õied; ‘White Ball’ – kasv laiuv, õied valged; ‘White Profusion’ – puhasvalgete õitega, pikkades õisikutes.