Asariin

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Asariin

Asariin (Asarina) tuntud ka kui roomav gloksiinia, kuulub mailaseliste (Scrophulariaceae) sugukonda. Taim on looduslikult levinud peamiselt Pürenee poolsaarel ja Lõuna-Prantsusmaal. Sobib kasvatamiseks kiviktaimlas, müüridel ja rinnatistel. Samuti on ta heaks kaaslaseks rippamplites ja rõdukastides.

Eesti oludes saab asariini kasvatada toas potitaimena, sel juhul püsik või ka õues aias üheaastase taimena. Talub külma kuni -10°C. Seemned tuleks külvata juba jaanuaris – veebruaris, et kasvatada ette vajaliku suurusega istikud. Temperatuuril on 20-24ºC on idanemisaeg keskmiselt 2 – 3 nädalat. Välja saab istikud istutada alles mai lõpul või juuni algul, kui öökülmade oht on möödas.

Asariin võib õitseda kesksuvest kuni esimeste sügiseste öökülmadeni. Asariin vajab sooja päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta, kuid kesksuvisel päikeselisel ajal võib vajada päikese eest kaitseks varjutamist. Kasvumuld peaks olema toitaineterikas, kerge ja vett hästi läbilaskev. Paljundada saab seemnetega ja ka ettevaatlikult juurepuhma jagamise teel. Ümberistutamisel tuleks arvestada taime aeglase kohanemisvõimega.