Ängelhein

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Ängelhein

Ängelhein (Thalictrumumbes 130 liigiga risoom ja mugultaimede perekond tulikaliste (Ranunculaceae) sugukonnas, mille looduslik leviala on peamiselt põhja parasvöötmes, leidub ka Lõuna-Ameerikas ja Lõuna-Aafrikas.  Ängelheinade lehed on sulgjad ja paiknevad vartel vahelduvalt. Väikesed valged, rohekad, kollased, lillakad või punakad õied on koondunud pööristesse varte tippudes. Ängelhein vajab heaks edenemiseks parasniisket happelist, kuid vett hästi läbilaskvat pinnast ning poolvarjulist kuni päikeselist kasvukohta. Sobib suurepäraselt lõikelilleks. Paljundada saab seemnetega külvamisega sügisel või kevadel ja juurepuhma jagamise teel (sorte paljundataksegi vaid jagamisega). Kui soovitakse kiiresti suuremaid puhmaid saada, ei tohiks vanu puhmaid väga väikeseks tükeldada. Sobiv vahekaugus istutamisel 45…120 cm. Õitseb juunis juulis, õied kroonlehtedeta õhulises õisikus. Õiekattelehed varisevad varakult, taime võlu seisneb roosakaslillades tolmukaniitides. Eestis võib looduses kohata viit liiki: ahtalehine ängelhein (T. lucidum), liht-ängelhein (T. simplex), kollane ängelhein (T. flavum), väike ängelhein (T. minus) ja kurekell-ängelhein (T. aquilegifolium).

Aedades kasvatatakse hiina ängelheina (T. dipterocarpum), mille sulglehekesed on alt sinakad, õied helelillad, suurtes hõredates õisikutes ja taime kõrgus on 100…200 cm; sinkjat ängelheina (T. glaucum), mille lehed on sinakasrohelised, õied kollased ja tihedais kitsastes õisikutes, taime kõrgus 80…100 cm.

Delavay ängelhein (T. delavayi) võib soodsate kasvutingimuste korral kasvada kuni 1,2…1,5 m kõrguseks. Looduslikult esineb Himaalajas. Eestis siiski kasvult madalam. Vajab lumeta talvel kindlasti talvekatet. Sort: ’Hewitt’s Double’ – väga elegantsete helelillade väikeste täidisõitega sort, heade kasvutingimuste korral kõrgus 110 cm, võimalik kasutada ka konteineraianduses.

Kurekell-ängelhein (T. aquilegifolium) on Euroopas ja Jaapanis looduslikult kasvav rohtne püsik hallikasroheliste lehtede ja õrnlillakasroosade õitega, mis paiknevad rohkelt harunevatel vartel. Kohevad õitepöörised on roosad kuni lillad. Taime kõrgus ulatub 150 cm-ni. Oma mõjujõu näitamiseks vajab laialdast kasvuruumi (50…100cm). Eesti oludes on talvekindel püsik, kui kindlamaks talvitumiseks on kate siiski soovitav. Loodus kasvava liigina on hea talvekindlusega, kuid viljakamal aiamullal hea hooldamise korral on lopsakama kasvu tõttu külmaõrnem. var. alba – taime võlu seisneb suurtes õhulistes kreemvalgetes õisikutes Sort: ’Thundercloud’ – hõbejad lehed kohevate säravlillade õiepööristega, kõrgus 105 cm, võimalik kasutada konteineraianduses.