Allikkerss

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Allikkerss

Allikkerss (Nasturtium) kuulub rohttaimede perekonda, ristõieliste (Brassicaceae) sugukonnast. Kasvab soistel liikuva veega märgaladel.

Ürt-allikkerss (Nasturtium officinale) on 10…20 cm kõrguseks kasvav mitmeaastane rohttaim, mis õitseb maist augustini. Roomav-lamanduvate, sageli ujuvate vartega ja suurte lehtedega. Levib varte abil, mis kasvatavad hõlpsasti juured alla. Valged õied paiknevad kobarates.  Looduslikult on levinud Euroopas, Põhja Aafrikas, USA-s ja Aasias. Eestis kasvab harva kraavides, ojades ja allikates, haruharva seisvate veekogude ääres, sest eelistab värsket liikuvat vett. Teda hinnatakse kui kiiresti kasvavat vitamiinirikast varajast köögivilja. On aretatud mitmeid sorte. Vajab niisket pinnast, sagedast kastmist ning varjulist kasvukohta. Võib kasvada ka kasvuhoones või lavas. Paljundatakse seemnetega või varrepistikutega. Seemet ei ole vaja mullaga katta, see tuleb ainult kinni vajutada. Saaki saab juba kahe nädala pärast. Vürtsika, pisut redist meenutava maitsega lehed ja varred sobivad lisandiks salatitele, kohupiimale ja võileibadele. Vürtsika maitse annavad sinepiõlid. Ilusate valgete õite tõttu sobib kasvatamiseks ka ilutaimena.

Ürt-allikkress on mitmeaastane rohttaim, mis kasvab 10-60 cm kõrguseks. Roomaval risoomil on palju lisajuuri. Vars paljas, kandiline, õõnes ja alusel lamav. Ürt-allikkressi lehed on sulgjagused ja leheosad on lõhestumata. Selle taime õied on valged, õitsevad maist augustini. Seemned on ümarad ja pruunid, valmivad kõtrades.

Ürt-allikkressi esineb Eestis väga vähe ja kasvab peamiselt jõgedes, ojades, kraavides ja allikates. Kasvab külmas voolavas vees. Peamine levikuala ongi Kesk-Euroopas, Lõuna-Euroopas, Põhja-Aafrikas, Põhja-Ameerikas, Lääne-Aasias ja mujal juhuslikult. Võib kasvada ka aias, aga siis vajab niisket pinnast ja varjulist kohta. Kasvab ka kasvuhoones ja lavas.

Kasutatakse ürti, eriti noortest lehtedest ja vartest mida korjatakse, kui taim on 40-50 cm kõrge ja mis seotakse kuivamiseks kimpudesse.

Taime toimeaineteks on eeterlik õli, karotiin, jood, kaltsium, mangaan, raud, tsink, vask, magneesium, fosfor, kaalium, naatrium, E-vitamiin, B1-vitamiin, kõik vitamiinid ja mikroelemendid on tasakaalus. Kasutusaladeks on kuseerituse ergutamine, röga lahtistamine, põletikuvastasus, lahtistav, toniseeriv ja ainevahetust reguleeriv toime. Kuid kasutamisel tuleb meeles pidada, et taim on ka veidi mürgine.

Ürt-allikkressi kasutatakse nahalöövete, sügeleva ekseemi, suu limaskesta põletiku ning põletuse korral. Kõhnumiseks ja ateroskleroosi vältimiseks juuakse värsket mahla. Võetakse avitaminoosi, kehvveresuse, reuma, podagra korral, sapipõie, kusepõie, maksa, kilpnäärme, ülemiste hingamisteede haiguste raviks, suhkruhaiguse, sapikivide, kusepõie kivide korral. Saab kasutada ka salvina, mida kasutatakse põletuste korral, soolatüügaste ja rasvkoe eemaldamiseks. Tarvitamine teena: 1-2 teelusikat peenestatud droogi 1 klaasi keeva vee kohta, seejärel lasta tõmmata ligikaudu veerand tundi, peale mida kurnata ja juua 3 klaasitäit päevas. Saab tarvitada ka maitseainena ja salatina, kus kasutatakse noori lehti ja varsi.

Ürt-allikkress kuulub soontaimede hulka ja on hävinud või tõenäoliselt hävivate liikide hulgas. Paljundatakse seemnetega või varrepistikutega. Kuna kasvab väga kiiresti, hinnatakse teda kui head ja varajast vitamiinitaime. Saab kasutada juba 2 nädala pärast. Seemnest kasvatades ei ole vaja seemet mullaga katta. Sisaldab ka sinepiõlisid, mis annavad toitudele vürtsika maitse. Kasvatatakse ka ilutaimena, kuna tal on ilusad suured õied.