Tellimislepingu üldtingimused

(Kehtiv alates 02.09.2015)

Aiasõber pakub oma klientidele kahte erinevat ostukanalit. Need on veebipood internetis aadressil www.aiasober.ee ja ostlemise võimalus aiandis, mis asub aadressil Ändi tee 18, Tüki külas, Tartumaal.

TELLIMISVIISID

1.     Aiasõbra koduleht www.aiasober.ee kasutades ostukorvi süsteemi järgides vastavaid juhiseid. Parim viis tellimiseks!

2.     Telefoni teel helistades numbritele 552 9369. Meie klienditeenindus ootab Teie kõnesid tööpäeviti 9-16.

3.     E-posti teel. Saatke lihtkiri oma tellimusega e-posti aadressile: aiasober@aiasober.ee 

Pakk tuuakse koju kätte või ka mõnele teisele tellimuses osundatud aadressile. Kui soovite pakki saada postkontorisse või Omniva pakiautomaati, siis tehke tellimuse kommentaaride lahtrisse sellekohane märge. NB! Kõik tellimused komplekteeritakse ja pakendatakse Aiasõbra laos.

Pakid toimetame Eesti territooriumil kätte OMNIVA ja/või DPD kulleriga. Väljapoole Eestit viib saadetised kliendile kätte DPD kuller.

 

TELLIMUSTE  KÄITLEMISE  JA  KÄTTETOIMETAMISE  TASU

Aiasõbra tavapärane kulleriga kätte toimetatavate saadetiste postimaks on 9.90 ja kehtib tavamõõtmetega (38 x 64 x 19 cm) postipakkide kohta, mis mahutavad 8-12 kg olenevalt tellimuse koosseisust.

Pakiautomaadi teenus. Omniva pakiautomaadi teenuse kasutamise korral on käitlemise ja postiteenuse tasu 6,90 €.

Maksipaki postikulu. Suuremahulistele või mitmeid 2-3 liitrilistes pottides kasvufaasis taimi sisaldavatele tellimustele kehtib maksipaki postisaatekulu 13,80 €.

Suuremõõtmelistele istikutele (suuremad puud-põõsad või kõrgekasvulised mittekärbitavad püsikud õitsemise ajal) kehtib eripostikulu kuni 40 eurot ühe saadetise kohta.

Kirisaadetised. Tavapostiga ümbrikus aadressaadi postkasti saadetavad näiteks üksikud seemnepakid, kinkekaartid jms saatekulu on 1.90 €.

Maksikiri. Tavapostiga turvaümbrikus saadetavad seemnepakid ja väheldane kogus lillesibulaid, saatekulu 3.90 €.

 TEISED EUROOPA LIIDU LIIKMESRIIGID. Postimaks sõltub tellimuse koosseisust ja paki kaalust, jäädes tavaliselt vahemikku 20 € kuni 70 €. Täpse postimaksu väljaselgitamiseks võtke meiega ühendust, saates päring e-maili aadressile aiasober@aiasober.ee Väljaspoole Euroopa Liidu liikmesriike Aiasõber postipakke ei saada. Vabandame.

 
Hea teada, et pott mahuga
0,5 ltr (P9) kaalub koos taime ja mullaga 0,3-0,5 kg
1,0 ltr (P11) kaalub 0,5-0,9 kg
1,5 ltr taimepott kaalub 1,2-1,4 kg
2,0 ltr taimepott kaalub 1,4-1,8 kg
3,0 ltr taimepott kaalub 1,9-2,6 kg

NB! Postiettevõtte vahendusel elustaimi sisaldavate tellimuste väljastamisel jätab Aiasõber enesele õiguse tellimust mitte täita, kui ilmneb oht taimede tervisele. Sellisel juhul saame Teid teenindada meie aiandis kohapeal. Olete teretulnud.

MAKSMINE    Enne kaup kätte ja siis maksmine. Kaupade tellimisega Aiasõbrast kaasneb kliendil maksekohustus. Postiasutuse vahendusel kätte toimetatavate tellimustega on arve pakis kaubaga kaasas, mille saab tähtaja jooksul tasuda interneti pangas. Maksetähtaeg on 14 kalendripäeva arvates paki väljastamise päevast. Postikullerile ei saa maksta. Need kliendid, kes on tellinud kauba ja tulevad sellele ise järgi, saavad kauba eest tasuda aiandi kassas pangakaartiga või sularahas. Aiandis on võimalus ID-kaartiga registreeruda püsikliendiks ning saada 5% püsikliendi soodustust. NB! Soodustoodetele kliendikaarti soodustus ei kehti. Aiandi püsikliendi soodustus ei kehti postiga kätte toimetatavatele tellimustele. Aiasõber ei võimalda osta kaupu järelmaksuga. Vabandame. Hindade erinevuse korral veebis, aiandis ja reklaamtrükistes kehtivad alati hinnad, mis on aiandis.

VÄLJASTAMISAJAD   Paljasjuurseid püsikuid ja kevadel istutatavaid lillesibulaid väljastame laost alates 15. märts kuni kaupa jätkub. Kasvavaid potitaimi väljastame alates 20. aprillist. Aiandis avamaal talvitunud potiistikuid hakkame väljastama siis, kui taimedel on kasvupung liikunud. Sügisel istutatavate lillesibulate väljastamist alustame 30. augustist kuni kaupa jätkub. Kui kliendi tellimus sisaldab tooteid erineva väljastusajaga kaubagruppidest, siis Aiasõber üritab saata kliendile kogu tellimuse võimalusel ühe pakina korraga arvestades taimedele omase istutamise ajaga. Kui see pole võimalik, siis saadetakse tellimus kahes osas. Talve jooksul kogunenud tellimused üritab Aiasõber välja saata hiljemalt maikuu teisel dekaadil. Tellimusi täidetakse nende saabumise järjekorras, mistõttu on loomulik, et varasemad tellijad võivad oma tellitud kauba kätte saada juba aprillis või maikuu algul. Alates juunikuust on tellimuste väljasaatmise tähtaeg 5 tööpäeva arvates tellimuse jõudmisest Aiasõbrani.  

TULEN ISE JÄRGI   Ettetellitud kaubad komplekteeritakse tasuta ja need saab kätte vastavalt kaubagruppidele omasel väljastusajal aiandist lahtioleku aegadel.  Aiasõber teavitab tellijat telefoni teel kaupade olemasolust ja komplekteerimisest. Kui tellijal pole võimalik mõjuval põhjusel kokkulepitud ajal taimedele järgi tulla, siis tuleks sellest Aiasõpra teavitada tel 552 9369 ja leppida kokku uus aeg. Isikud, kes lasevad komplekteerida enese jaoks taimed ja ei tule nendele kokkulepitud ajal järgi, kaotavad edaspidi võimaluse taimede ettetellimiseks.  Ettetellitud istikutele ise järgi tulles saab kauba eest tasuda aiandi kassas pangakaartiga või sularahas. Aiandis on võimalus ID-kaartiga registreeruda püsikliendiks ning saada 5% püsikliendi soodustust. Aiandi püsikliendi soodustus ei kehti postiga kätte toimetatavatele tellimustele.

TELLIMUSE KINNITUS  Veebipoest tellimisel saadab Aiasõber tellijale automaatse tellimuse kinnituse kliendi poolt osundatud e-posti aadressile. Telefoni teel edastatud tellimuste kohta Aiasõber tellimuse kinnitust ei saada. Aiasõber palub kõiki kliente tellimisel edastatavate andmete õigsus alati hoolikalt võimalike eksimuste suhtes üle kontrollida, et vältida hilisemaid sekeldusi.

Aiasõbra esindaja võtab vajadusel tellijaga ühendust. Tellida võib aastaringselt, kuid kaupade väljastamine toimub vastavalt istikutele omasele väljastusajale. 

TAGANEMISÕIGUS  Kliendil on õigus tellimislepingust taganeda 14 päeva jooksul alates paki kättesaamise päevast ilma taganemise põhjust avaldamata. Taganemisavalduse saab esitada e-posti teel saates vabas vormis üheselt mõistetava lihtkirja aadressile aiasober@aiasober.ee.  Avalduses tuleb näidata ära tellija ees- ja perekonna nimi, paki saamise kuupäev, avalduse koostamise kuupäev, pakis olnud arve või saatelehe number ning märge: soovin mulle saadetud kauba tagastada täielikult või kui osaliselt, siis loetleda tagastatav kaup. Tagastatav kaup on soovitav Aiasõbrale saata Eesti Posti postiasutuse (Omniva) kaudu. Tagastatava kauba võib klient tuua ka ise aiandisse lahtioleku aegadel, kui selline tagastusviis on kliendile soodsam.

Kui klient tagastab Aiasõbrale kogu saadetise, siis tagastab Aiasõber kliendi pangakontole kogu makstud raha sh postikulu viivitamatult, kuid mitte hiljem kui 14 päeva pärast arvates kliendi taganemise avalduse saamise päevast. Aiasõbral on õigus kliendilt nõuda paki tagasisaatmise tõendamist või raha tagastamisega viivitada, kuni tagastatav kaup on Aiasõbrani jõudnud. Aiasõbrale tagastatava kauba tagasisaatmise postikulu kannab klient.

Kui klient pole saadud kauba eest veel Aiasõbrale tasunud ja soovib saadud kauba osaliselt tagastada, siis Aiasõber saadab pärast tagastatud kaupade kättesaamist kliendile uue korrigeeritud arve, millel on maha arvatud tagastatud kaubad.

Klient võib kaotada taganemisõiguse juhul, kui ta ise oma tegevuse või tegevusetusega on  põhjustanud kauba seisundi halvenemise. Klient on kohustatud Aiasõpra teavitama esimesel võimalusel asjaoludest, mis takistavad elustaimi sisaldavat tellimust vastu võtta (ärasõit, viibimine raviasutuses jms).

NB! Elustaimed kuuluvad kiiresti rikneva kauba kategooriasse, mistõttu Aiasõber jätab enesele õiguse nõuda kliendilt kauba tagastamise korral kauba võimaliku väärtuse vähenemise eest õiglast tasu.

Tagastada ei ole võimalik istikuid, mille eest klient pole sellal hoolitsenud, kui istikud olid tema valduses ja mis seetõttu kiratsevad või on kogunisti hukkunud. Tagastatavad istikud peavad olema originaalpottides ja pakendites ning elujõulised. Kliendil on lubatud istikute ja elustaimede headuses ning elujõulisuses veenduda vaid viisil, nagu seda võimaldatakse tavapäraselt kaupluses või istikuäris. Taimi ei tohi mudida, pigistada ega muul moel kahjustada. Kui tagastatav kaup on kahjustatud, on Aiasõbral õigus kliendilt sisse nõuda kauba väärtuse vähenemisest tingitud kahju kuni kauba täishinnani, lisaks postikulu. Juhul, kui kaup oli kahjustatud juba enne kliendini jõudmist on soovitav sellest esimesel võimalusel Aiasõpra teavitada tel 552 9369 või 735 1278, kuid võib ka saata vastavasisulise e-kirja aadressile aiasober@aiasober.ee. Võimalusel palume lisada foto. 

Tagastada ei saa kaupu, mille seisund on halvenenud seetõttu, et klient pole kokkulepitud ajal pakki vastu võtnud, ning pakk on jäänud postiasutusse seisma. Aiasõber juhib klientide tähelepanu asjaolule, et kontakttelefoniks antud telefoni number peab olema reaalselt kasutuses ja kõnedele vastama. Sama kehtib e-posti aadressi kohta, see peab olema reaalselt toimiv. Aiasõber palub kõiki kliente tellimuste esitamisel alati kontaktandmete õigsus hoolikalt üle kontrollida, et oleksid välditud võimalikud sekeldused.

KREDIIDITINGIMUSED   Kliendi poolt esitatud tellimus on ostu-müügi lepinguks Aiasõbra ja kliendi vahel. Aiasõber nõustub lepinguga, kui asub tellimust täitma. Esitades Aiasõbrale tellimuse kaupade ostmiseks maksetähtajaga 14 päeva pärast kauba kättesaamist, annate Müüjale õiguse töödelda oma isikuandmeid ning kontrollida avalikest allikatest Teie krediidivõimekust. Aiasõber jätab endale õiguse maksetähtajaga tellimust mitte täita, kui ilmneb, et Tellijal on esinenud makseraskusi. Aiasõber võimaldab maksetähtajaga osta ainult täisealistel tellijatel, vähemalt 18 aasta vanustel kodanikel. Tellitud pakk väljastatakse tellijale isiklikult. Postitöötaja väljastuskaartile antud allkirjaga kinnitab klient, et on saadetise kätte saanud ja on tutvunud Aiasõbra tellimistingimustega ning nõustub nendega, samuti kohustub tasuma tellitud kaupade eest vastavalt arvetele. Arvete tähtajaks tasumata jätmise korral lisandub põhisummale meeldetuletuskirja saatmise kulu 4.70. Arvete tasumisega viivitamise korral on Aiasõbral õigus nõuda viivistasu 0,15% nõuetekohaselt tasumata summalt kalendripäevas. Aiasõbral on õigus loovutada ja pantida võlanõuded kolmandatele isikutele. Inkassofirmale edastatud tähtajaks tasumata arvete sissenõudekulud kannab klient. Pooltevaheliste nõuete aegumistähtaeg on 10 aastat nõude sissenõutavaks muutumisest.

Klient nõustub, et tema poolt osaühingule Aiasõber avaldatud isikuandmed: kliendi isikukood, maksehäire alguse ja lõppemise kuupäev, edastatakse AS Krediidiinfole ning lubab nimetatud andmeid töödelda AS Krediidiinfo hallatavas maksehäirete registris krediidiotsuste langetamise eesmärgil. AS Krediidiinfole kliendi andmete edastamise õigus tekib, kui kliendil on täitmata lepingust tulenev rahaline kohustus.

VAIDLUSED  Lepingu täitmisel tekkivad vaidlused püütakse lahendada läbirääkimiste teel. Kokkuleppe mittesaavutamisel lahendatakse vaidlused Tarbijakaitseameti juures tegutsevas tarbijakaebuste (tarbijavaidluste) komisjonis. Tarbijakaebuste komisjoni poole pöördumise õiguse kasutamine ei võta Tellijalt õigust pöörduda vaidluse lahendamiseks kohtu poole. Tarbijakaitseameti aadress on Rahukohtu 2, 10130 Tallinn. 

 

AIAND

AIASÕBRA  AIAND  TARTUMAAL TÜKIL ON  AASTAL  2019  AVATUD  20.aprill - 1.oktoober       E - R 9 - 18 ja L - P 9 - 15.  

Tasuda saab ostude eest pangakaartiga ja sularahas. Kõik Aiasõbra hinnad kodulehel, müügiplatsil ja avalikel müügiüritustel sisaldavad käibemaksu 20% ja on esitatud eurodes. Hindade erinevuse korral veebis ja aiandis kehtivad alati hinnad aiandis. NB! Parema teenindamise ja turvalisuse kaalutlustel on aiandisse paigaldatud videojälgimise ja -valvesüsteem.

KLIENDIKAART Aiasõbra püsikliendiks saab registreerida ID-kaartiga. Toimingu teostab klienditeenindaja kassas sekundite jooksul. Püsikliendisoodustus 5% hakkab kehtima koheselt. Soodustuse saamiseks peab edaspidi kliendil olema ID-kaart kaasas ja ta peab ostu sooritamisel selle esitama klienditeenindajale enne ostu eest tasumist. Hilisemaid pretensioone ei arvestata. Püsikliendisoodustus ei laiene postimüügi tellimustele ega kampaaniatoodetele, millel juba on soodushind. Hindade erinevuse korral veebis, aiandis ja reklaamtrükistes kehtivad alati hinnad, mis on aiandis.

Maksetähtajaga ülekande arve väljastamisel küsime pildiga kehtivat ja isikukoodi sisaldavat dokumenti. Aiasõber jätab endale õiguse maksetähtajaga arve väljastamisel kontrollida avalikest allikatest ostja varasemat krediidikäitumist ning vajadusel küsida ettemaksu või nõuda kauba eest tasumist kauba kättesaamisel aiandi kassas.

AIANDIS  EI  OLE  SOOVITAV:  jätta kaasavõetud lapsed järelevalveta; kanda kõrge kontsaga jalanõusid; suitsetada; võtta kaasa lemmikloomi; teisaldada markeeringuid, vigastada taimi, kiusata konni või teisi kohalikke looduseasukaid jms. Aiasõber palub tungivalt klientidel arvestada meie aiandi klienditeenindaja asjakohaste märkuste ja tähelepanu juhtimisega.

NB! OHTLIKUD OBJEKTID AIANDIS!

·         Lahtine kraav. Soovitame liikuda ettevaatlikult, lapsi mitte jätta järelvalveta.
·         Võimalike lahtiste okste leidumine suurte puude võrades. Ettevaatust tuulise ilmaga puude all liikudes.
·         Paigutine ebatasane reljeef. Jalgade ette vaatamine tuleb alati kasuks, et mitte komistada.
·         Putukad ja väikeloomad võivad nõelata, hammustada ja tekitada muul moel ebameeldivusi. Tiigis elab kobras, on nähtud rästikut, hulgaliselt konni, vesirotte, mullamutte, erinevaid linde ja muid looduse asukaid. Kui Sina neid ei häiri, ei tee nemad ka Sulle kahju.
·         Väike sõbralik taksi, kes vahel teeb kõva häält vaid sellepärast, et oma tähtsust rõhutada.  Ära tee temast väljagi.

 

HEA  TEADA

HINNAPAKKUMISED  Anonüümsed päringud jäävad vastuseta. Aiasõber väljastab pakkumused e-posti teel pdf failina kolme tööpäeva jooksul või teavitab sama aja vältel pakkumise väljastamise aja. Aiasõbra pakkumised ei ole siduvad juhul kui ei lepita kokku teisiti.

KAMPAANIAPAKKUMISTE JA UUDISKIRJA LISTIGA liitumiseks saatke meile e-kiri aadressile aiasober@aiasober.ee. Võib kasutada ka kodulehe kontakti all asuvat vormikohast sooviavaldust. Kliendilisti lisamise saab soovi korral teostada ka meie klienditeenindaja aiandis, kui vormistate ennast püsikliendiks.

RINGKÄIGUD KOLLEKTSIOONIAIAS  ETTE TELLIMISEL     on tasulised. Aiapileti saab osta aiandi kassas lahtiolekuaegadel. Aiapilet maksab 2 eurot inimese kohta sh lapsed alates 15-ndast eluaastast. Lemmikloomade kaasavõtmine kollektsiooniaeda ja aiandisse on mitte soovitud. (Järelevalveta jäetud lapsed ning lemmikloomad kujutavad vahel aias taimedele tõsist ohtu) Lisaks on võimalik tellida juhendaja, kes räägib taimede kasvunõuetest, hooldamisest, erinevatest sordiiseärasustest jms ning vastab konkreetset aeda ja selles kasvavaid taimi puudutavatele küsimustele. Juhendaja tasu on 15 eurot ühe ringkäigu kohta.  NB! Aianduseriala õppurite gruppidele on kollektsiooniaia ringkäigud eelneval kokkuleppel tasuta. Kursuse juhendaja saab ringkäiguks aja kokku leppida tel 55 101 31.

ETTEVAATUST PILDID! Kodulehel ja aiandis taimede juures olevad pildid on digitaalselt töödeldud. Taimeosade värvus pildistamisel võib varieeruda sõltuvalt pildistamise ajal olnud valgustingimustest, kasutatavast pildistamise režiimist, fotoseadmetest, taimede arengustaadiumist, pildi edasisest arvutil töötlemisest ja paljudest muudest teguritest. Eeltoodust lähtuvalt soovitame lugeda ka taimede kirjeldusi, mis avanevad avapildil klõpsates. Parema selguse saamiseks alatoonide paljususe osas soovitame nö guugeldada. Oleme kodulehel enamikule taimedele lisanud kahe erineva pildi vaatamise võimaluse, et paremini näidata erinevaid kasvufaase või taimeosi.

TEADMISEKS TELLIJALE

Aiasõber vastutab taimse paljundusmaterjali  karantiinse  puhtuse ja sordilise ehtsuse eest. Kui ostetud istutusmaterjal osutub mittekvaliteetseks, siis on kliendil õigus kaup Aiasõbrale tagastada 14 päeva jooksul arvates ostmise päevast ostu tõendava dokumendi alusel. Samuti peab olema säilinud istutusanuma markeering. Sordilisusega seotud pretensioonid palume esitada esimesel võimalikul juhul, kui taimel ilmnevad sordiomased tunnused - tavaliselt taime õitsemise või viljumise ajal. Õigustatud raha tagastamised teostatakse kliendi pangaarvele 14 päeva jooksul arvates tagastamise- või pretensiooni esitamise päevast, kui kliendiga ei lepita kokku teisiti.

Aiasõber ei vastuta taimse paljundusmaterjali kasvatamisel ilmastikust tulenevate ja ostja poolt kasutatavate agrotehniliste võtetega kaasnevate riskide eest. Ümbritsevast keskkonnast põhjustatud kasvutingimused ja taimekasvataja poolt mistahes agrotehnilised võtted võivad igal ajahetkel mõjutada taimede juurdumist ja kasvu ettearvamatus suunas.

Aiasõber ei vastuta lepingutingimuste rikkumise eest, kui Aiasõber rikkus lepingutingimusi vääramatu jõu tõttu.

Istikute pakenditel ja taimepottidel olev informatsioon ei ole piisav edukaks taimekasvatamiseks, aiapidamiseks ja haljastamiseks, vaid on lühikirjeldus taimede iseärasustest. Kliendil lasub täielik omavastutus edukaks taimekasvatuseks ja haljastamiseks vajalike aiandus- ja agronoomiaalaste teadmiste omamises. Aiasõber annab infot vaid taimede peamiste omaduste ja üldiste kasvunõuete kohta. Taimede kasvatamisega seotud baasteadmiste omandamiseks soovitame näiteks asuda õppima Räpina Aianduskoolis või mõnes teises roheliste erialade õpetamisega tegelevas õppeasutuses. Samuti soovitame tutvuda Tartu Ülikooli Botaanikaias või Tallinna Botaanikaaias kasvavate taimedega.

Tellitud istutusmaterjali tuleks hoida kuni istutamiseni selliselt, et oleks välditud liigne niiskus, liigne kuivus, ülemäära kõrge temperatuur ja külmumine. Ärge hoidke istutusmaterjali samas ruumis koos puuviljade ja keemiliselt aktiivsete ainetega. Elustaimed tuleks kuni lõplikule kasvukohale istutamiseni paigutada varjulisse, kuid mitte pimedasse kohta, kus oleks võimalik neid vajadusel öökülmade eest kaitsta ja oleks võimalik nende eest hoolitseda.

Kodulehel ja kataloogis eksponeeritud sortiment ei pruugi täielikult kattuda aiandi müügiplatsil oleva sortimendiga. Mõned tooted võivad oodatust suurema nõudluse tõttu varem otsa lõppeda. Hooaja algul on sortiment maksimaalselt rikkalik, kuid hooaja lõpuks tuleb kliendil arvestada asjaoluga, et 2/3 või rohkem sortimendist on läbi müüdud ja varusid täiendatakse järgmise hooaja alguseks. Hooaja vältel täiendame sortimenti võimaluste piires ja Aiasõber ei saa garanteerida kliendile otsalõppenud sortide hankimise võimalust.

NB! Soodustused ei liitu. See tähendab, et soodushindadega toodetele täiendavaid allahindlusi ei kohaldata. Soodustoodete loeteluga on võimalik tutvuda klõpsides tootemenüüs nupul "Soodustooted". Aiasõbral on õigus kehtestada soodushindu ilma ette teatamata ja lõpetada vastavalt kampaaniateadetes või eripakkumistes lubatud tähtaegadel.  

Privaatsuspoliitika. Aiasõber austab Teie privaatsust ja käsitleb Teie poolt Aiasõbrale avaldatud teavet konfidentsiaalselt kooskõlas kõigi siseriiklike ja Euroopa Liidu õigusaktidega. 

 

TAIMEDE SORDIOMASED TUNNUSED

Kõige paremini avalduvad taimede sordiomased tunnused siis, kui taimede kasvutingimused on maksimaalselt täidetud, taimed kasvavad pinnases nende jaoks sobivates valgus-, niiskus jt tingimustes ning pinnas on sobiva pH ja toiteomadustega. Taimed on juurdunud ja taimede eest on hoolt kantud. Aiandis potitaimedel on kasvuruum piiratud, niiskus- ja juurestiku temperatuuri rezhiim paratamatult hüplik, mistõttu sordiomased tunnused võivad olla ilmnenud puudulikult või üldse mitte. Näiteks mõnede hostade lehemuster võib välja joonistuda alles 2. või 3. kasvuaastal (’Gold Edger’, ’Wide Brim’, ’Climax’ jpt). Helmikpööriste, tiarellide ja pisipööriste punase- ning beezhilehelised sordid reageerivad valgustingimuste muutumisele, ka kevadest sügisesse ajas liikudes. Pojengide sordiomane õitsemine võib saabuda alles kolmandal kasvuaastal. Värviliste kallade värvumist mõjutab otseselt pinnase pH ja otsese päikesepaiste kättesaadavus. Tulpide, hüatsintide, gladioolide, liiliate ja mitmete teiste sibullillede sordiomane õitsemine sõltub otseselt istutatava sibula suurusest. Kõige odavamad ja/või kõige väiksemad sibulad ei taga sordiomaselt kvaliteetset õitsemist. Kirjuvõralised, sealhulgas kollase- ja sinisevõralised okaspuud võivad värvuda sordiomaselt alles pärast korralikku juurdumist oma kasvukohal, milleks võib olenevalt istiku suurusest kuluda aasta või rohkem. Värvumine sõltub lisaks heale juurdumisele otseselt kasvukoha valgustingimustest. Tuleb arvestada asjaoluga, et spetsiaalse okaspuudele ettenähtud väetisega väetamisel on sorditunnuste avaldumisele otsene mõju. Väetada tohib juurdunud taimi st aasta pärast istutamist. Istutamisel kohene väetamine halvendab oluliselt puittaimede juurdumist ja seeläbi ka nende talvekindlust, mis omakorda avaldab mõju sordiomaste tunnuste avaldumisele järgmisel vegetatsiooni perioodil.

Juurdunud püsilillede puhul, kui ei olda kindel taime väetisetarbes, tasub väetada pigem vähem, näiteks poole soovitusliku normiga, sest üleväetatud taimed ei pruugi samuti kanda parimal moel oma sordiomaseid tunnuseid.