Kuidas osta liiliate sibulaid?

Esmalt tuleb teadvustada looduse loomulikke rütme ja valida parim aeg nii nende soetamiseks kui ka istutamiseks. Kaubandusvõrgus on liiliate sibulad saadaval peaaegu aastaringselt, mis aga ei pruugi ühtida parima istutusajaga. Loodus tärkab elule kevadel ja see on ühtlasi parim aeg nii sibulate soetamiseks kui istutamiseks. Muidugi saab ka teistel aegadel seda kõike teha, kuid soetamiseks on kevad alates märtsist maikuu lõpuni parim sellepärast, et pakutav sortiment on sellal kõige laialdasem. Istutamiseks parim aeg on maikuu sellepärast, et taim saab kohe kiire stardi ja on valmis alustama nö iseseisvat elu. Kevadel istutades liiliate sibulad kohe otse kasvukohale pole tarvis teha mingeid täiendavaid lisatoiminguid, näiteks ümber istutada, ajutisel kasvukohal poputada jms. Ka igasugustest väiksematest vigastustest ja haiguslikest kahjustustest kasvab taim kevadel palju kergema vaevaga välja, kui muul ajal istutades.
Oluline on mõista, et liiliate õitsemise kvaliteet, samuti tütarsibulatega paljunemise võimekus sõltub otseselt soetatavate sibulate suurusest. Kui näiteks suurus 12/14 võib anda 1-4 kellukat, siis 14/16 pakub tavapäraselt kaks korda rohkem õisi. Suurus 18/20 suudab enamasti kasvatada rohkem kui ühe õisikuvarre ja pakkuda istutusaastal muljet avaldavat vaatepilti. Nimetatud arvväärtused võivad muidugi sorditi erineda, kuid põhimõte on ikka sama – suurem sibul tähendab rohkem õisi ja ka kõrgemat ostuhinda.
Mõistlik on osta liiliasibulad kevadel ka sellepärast, et siis on võimalik need istutada kohe õigele sügavusele. Kesksuvel pottides ette kasvatatud sibulaid pole kahjuks võimalik selles osas ideaalsel kujul ette kasvatada. See võib põhjustada taimele lisastressi uuel sügavusel kohanemiseks, mis mõistagi tuleb järgmise kasvuaasta õitsemise kvaliteedi arvelt. Olgu mainitud, et enamiku iluaianduses kasvatatavate liiliate sibulad tuleks istutada 4-6 sibula suuruse sügavusele. Kergematel liivastel pindadel sügavamale, parasniisketel viljakatel savimuldadel kõrgemale.
Aasia liiliad on kiirekasvulised, head paljunejad, varajased õitsejad, väga vastupidavad, keskmise kasvukõrgusega, nende õied on enamasti ühe- kuni kahevärvilised ja ei lõhna. Aasialiiliad ei ole nõudlikud pinnase suhtes.
Idaliiliad õitsevad suve teisel poolel. Õied on enamasti lõhnavad, suured, mitmevärvilised. Idaliiliad paljunevad aeglaselt, nad on halvad kohanejad uuel kasvukohal, keskmise kasvukõrgusega ja neile sobib kergem pinnas soojal valgel kasvukohal.
Trompetliiliad on hea vastupidavusega, neil on suured meeldivalt lõhnavad trompetikujulised, enamasti ühevärvilised õied. Trompetliiliad on üsna kõrged, õitsevad suve teisel poolel. Valge trompetliilia on tuntud ka kui kuningliilia.
OT hübriidliilia on idaliilia ja trompetliia ristand. Kõrgekasvuline, kiiresti edenev, lõhnavad suured õied, hea vastupidavus meie kliimas, rikkaliku sordivalikuga. Õitsevad ühel ajal ida- ja trompetliiliatega.
Erinevaid hübriide on palju, kuid ülaltoodud on peamised, mida iluaianduses kasutatakse ja aedades kasvatatakse.
Palju toredaid leide meie e-poes ja müügiplatsil soovib Aiasõber – sõber Sinu kõrval!