Vaak (Inula) on 100 liigiline rohtsete puhmikute, väheste poolpõõsaste ja üksikute ühe- ning kaheaastaste taimede perekond korvõieliste (Compositae) sugukonnas, kes looduses kasvavad Euroopas, Aafrikas ja Aasias erinevates kasvukohtades. Paljundatakse kõiki vaakisid seemnetega, mille külvamisel tuleb tähele panna, et seemned vajavad idanemiseks valgust! Mitmeaastaseid puhmiktaimi saab paljundada ka jagamise teel kevadel või sügisel. Kasvutingimused on liigiti erinevad.
Mõõklehine vaak (I. ensifolia) on tihedaid 30-60 cm kõrguseid puhmaid moodustav risoomtaim. Peenikestele vartele kinnituvad lineaarsüstjad kuni 9 cm pikkused rootsutud lehed. Õitseb juulist septembrini umbes 5 cm läbimõõduga kuldkollaste korvõisikutega, mis paiknevad kas üksikult või koondunult lamedatesse liitõisikutesse. Kasvuks vajab keskmise toitainetesisaldusega kuivemat lubjarikast mulda ja päikeselist kasvukohta. Seega sobib pigem kiviktaimlasse ja mägiaeda. Tema sort ‘Compacta’ erineb liigist madalama kasvu poolest, kõrgus vaid kuni 20 cm.
Aedvaak (I. helenium) on tugevakasvuline risoomtaim, keda on vanasti kasvatatud ravimtaimena kopsuhaiguste ravimiseks. Tema juurmised suured (25-40 x 80-100 cm) munajad kuni munajaselliptilised alt viltjad lehed moodustavad rosette, millede keskelt kasvavad juulis-augustis tugevad 90-200 cm õisikuvarred. Tema suured, kuni 8 cm läbimõõduga kuldkollased korvõisikud paiknevad üksikult või mõne kaupa koos. Ta on üks liblikate aeda meelitajatest! Kasvuks eelistab kuivemat, keskmise viljakusega pinnast ja päikeselist kasvukohta.
Hunnitu vaak (I. magnifica) erineb aedvaagist eelkõige tumeroheliste lehtede ja purpursete triipude poolest võrsetel. Õite läbimõõt küündib isegi 15 cm ja laiades sarikjates liitõisikutes on 8-20 korvõisikut.
Kobarvaak (I. racemosa) võib kasvada aedvaagist kõrgemaks, isegi kuni 2,5 m. Lehed on rohkem piklikud, väiksemad (kuni 45 cm) ja ka tipmistesse kobaratesse koondunud korvõisikute läbimõõt jääb vaid 3,5-6 cm. Ka tema juuri kasutatakse loodusravimina.
Näärmekas vaak (I. orientalis) on eelmistest madalamakasvuline (60-90 cm) ja ka lehtede suurus ulatub vaid 12 cm. Juulis augustis õitseb oranzikaskollaste kuni 9 cm läbimõõduga korvõisikutega, mis paiknevad ühekaupa varte tippudes