Pruudisõlg (Zinnia)
– tsinnia perekonnas korvõieliste (Compositae) sugukonnast on 15-20 liiki külmaõrnu rohttaimi ja põõsaid. Looduslikult kasvavad nad USA lõunaosast Argentiinani. Eri liike näeb kõige rohkem Mehhikos. Pruudisõlge iseloomustavad vastak või männaseline leheseis ning karekarvasus. Nende keelõied on 1-3 hõlmaga. Mehhikost pärit külmaõrn Haage tsinnia (Z. elegans) kasvab 50-70 cm kõrguseks. Keelõisi on tal 8-9, need on pealt erkoranzid, alt tuhmkollased ja karvased. Antud liigist on aretatud hulgaliselt eri kõrguse, õite kuju ja värvusega sorte. Tsinnia on väga kena peenralill ja püsib ka vaasis kaua ilus. Vajab ettekülvi aprillis. Idanemine kestab 18ºC juures 7 – 10 päeva. Ühes grammis on tavaliselt 110 seemet. Avamaale päikesepaistelisele kasvukohale võib tsinniat istutada juunis, kui öökülma oht on möödas. Eelistab toitainerikast vett hästi läbilaskvat pinnast, kuid õitseb rahuldavalt ka tavalisel aiamullal. Eesti oludes saab tsinniat kasvatada üheaastase taimena.
Pruudisõlesuvi kestab külmadeni
Heli Russak
04. mai 2009 09:51
Kesk- ja Lõuna-Ameerika on Euroopa aedadesse andnud palju dekoratiivtaimi. Armsad, kuid vahepeal pisut unustatud pruudisõled on jälle moelilled.
Suvelilled pakuvad vaheldust ja lasevad teha oma aia igal aastal eriliseks. Midagi muutes ei lähe aednik mõttelaisaks ning tunneb lapselikku loomisrõõmu. Kuigi suvelilled püsivad ainult ühe suve, õitsevad kevadel külvatud seemnetest tärganud taimed juba paari kuu pärast. Järgmiseks suveks saate valida uue ja veel huvitavama lille.
Troopiline iludus
Kaunitare, keda algajalgi kerge kasvatada, on üsna palju. Üks selline on ka pruudisõlg.
Pruudisõlg ehk tsinnia (Zinnia) on taimeperekond korvõieliste (Asteraceae) sugukonnast. Perekonnas on 17 liiki ühe- ning mitmeaastasi rohttaimi, poolpõõsaid ja põõsaid. Oma ladinakeelse nimetuse on tsinnia perekond saanud Saksa botaaniku Johann Gottfried Zinni järgi, kes elas aastatel 1727-1759. Taime esmakordselt teaduslikult kirjeldanud ja noorelt surnud professor töötas Göttingeni Ülikoolis.
Suvelillena kasvatatakse meil kõige sagedamini harilikku pruudisõlge (Zinnia elegans), ahtalehist pruudisõlge (Z. angustifolia) ja Haage pruudisõlge (Z. haageana).
Pruudisõled on väga külmaõrnad ja vajavad kuuma päikest. Vihmased jahedad suved neile ei sobi, looduslikult levivad nad Põhja-Ameerika lõunaosast Argentinani. Kõige rohkem pruudisõleliike kasvab Mehhikos, kust pärinevad ka kosmos, rebashein, päsmaslill, daalia, päevalill, peiulill jne.
Harilik elegants
Kõige tuntum on mõistagi harilik pruudisõlg (Z. elegans), keda võib kultuuris kohata üle terve maailma. Kuigi selle taime eestikeelne nimetus on harilik, tähendab ladinakeelne elegans midagi peent ja nägusat.
Inglise keeles kutsutakse seda taime ka nooruse ja vanaduse lilleks, sest tema uued õied tekivad enne, kui vanad närbuvad. Vene keeles on ta kaunis tsinnia.
Harilik pruudisõlg on piduliku olekuga suvelill. Tema poolkerajad õisikud asetsevad üksikult pikkadel harunevatel vartel, mis on püstised ja tugevad, kuid samas rabedad. Munaja kujuga ilusad tumerohelised varreümbrised lehed paiknevad varrel vastakuti. Nii varsi kui lehti katavad lühikesed karedad karvad. Looduses kasvab taim 50-70 cm kõrguseks, kuid metsiku liigi õisikute läbimõõt on vaid 4-5 cm. Liigist on aretatud üle 100 eri kõrguse, õisiku kuju ja värvusega sordi.
Kõrguse järgi võib hariliku pruudisõle sorte jagada kolme rühma: kõrged on 60-90 cm, keskmised 50-60 cm ja madalad ehk kääbussordid 20-40 cm pikad. Kõrgemate sortide varred võivad kergesti murduda, kuid rühma istutatult toetavad taimed üksteist.
Peaaegu vikerkaar
Kuumadelt ja kuivadelt aladelt pärit pruudisõlg õitseb rikkalikult juulist esimeste öökülmadeni. Korvõisikute putkõied on väikesed kollased või oranžid, keelõied aga suured. Viimaste värvus varieerub paljudes nüanssides valgetes, punastes, lillades, kollastes, oranžides ja roosades toonides. Uuemal ajal on aretatud ka laimikollaseid ning neoonrohelisi sorte. Puuduvad ainult sinised toonid.
Õisikud võivad olla liht- või täidisõielised, käharad või poolkäharad, korvõisikute läbimõõt küünib 5-15 sentimeetrini.
Pruudisõlesorte jagatakse ka korvõisikute ehk korvikute kuju järgi. Daaliaõielised pruudisõled meenutavad täidisõielisi aeddaaliaid; kaktusekujuliste õitega pruudisõlgede keelõied on kitsad ja pikuti torudeks rullunud; veel on krüsanteemiõielisi, pompoonõielisi jne.
Harilik pruudisõlg vajab rammusat sügavalt haritud ja vett hästi läbilaskvat mulda. Kõige paremini sobib talle soe päikesepaisteline ja tuulte eest varjatud kasvukoht. Pruudisõlg kasvab ka poolvarjus, aga siis õitsevad taimed vähem ning venivad välja, lehtedele-õitele võivad tekkida tumedad laigud. Kui on oodata pikka, kuuma ja kuiva suve, tasub kindlasti valida suvelillepeenrasse erinevaid pruudisõlgi. Just sellistel suvedel saame me nautida nende marmorlike õite täielikku ilu.
Seemnekülv aprillis
Lõunapoolsetel aladel võib pruudisõlgede seemned kohale külvata mai alguses, meil tasub aga taimed ette kasvatada. Aprilli alguses külvake seemned pottidesse 0,5-1 cm sügavusele mulda. Idanemine kestab 22-25 kraadi juures 5-10 päeva. Pruudisõle seemnised on suured ja lamedad, meenutades kuivanud lehekesi. Idanemisvõime säilib neil kuni 4 aastat. Kuna taimed ei talu hästi ümberistutamist, külvake seemned kohe 2-3 kaupa potti ning harvendage või pikeerige vajadusel eraldi pottidesse.
Tärganud võsudel võib tipud ära näpistada, pruudisõled moodustavad kiiresti külgharusid.
Enne väljaistutamist tuleb taimi karastada, kasvukohale istutamisega oodake nii kaua, kuni öökülma oht on täiesti möödas. Tavaliselt õnnestub see alles juuni alguses. Taimed tuleb istutada sügavale, kuni esimeste pärislehtedeni, sordist olenevalt jätke vahekauguseks 25-35 cm. Ümberistutamist koos mullapalliga taluvad pruudisõled hästi, õitsema hakkavad nad u 2,5 kuud pärast tärkamist. Iga õisik püsib kaua avatuna, isegi kuni 35 päeva.
Hooldus ja mõned hädad
Harilik pruudisõlg ei vaja erilist hoolt, ta talub hästi kõrgeid temperatuure ja vähest niiskust. Pikemal kuivaperioodil tuleb taimi kasta, muidu kaotavad nad oma dekoratiivsuse, õitsemine väheneb ning lehed muutuvad heledaks. Katsuge kasta nii, et vesi ei satuks õitele, sest need võivad mädanema minna.
Õitseaega pikendab see, kui eemaldate järjekindlalt närbunud õied. Taimi võib 2-4 nädala tagant pealtväetada täisväetise lahusega, liialdada aga ei maksa, sest see toob kaasa roheliste taimeosade kiire kasvu ning õitsemise vähenemise. Liigne orgaaniline väetis võib põhjustada jahukastesse nakatumist. Taimi kahjustavad ka lehetäid, teod, nälkjad. Vihmasel ja jahedal suvel võib lehtedele tekkida hallitus – lehed närtsivad, siis varisevad. Kahjustunud lehed murdke ära, tugevalt kahjustunud taim hävitage.
Üldiselt on pruudisõlg vähenõudlik taim, piisab tavapärastest hooldusvõtetest, et teie suvelillepeenar kogu hooaja kena välja näeks. Kõrgemaid, õrnema varre ja suure õisikuga sorte tuleb toestada, muidu murduvad nende varred tuule käes või vajuvad taimed õisiku raskuse tõttu ümber.
Ilus nii rühmas kui üksikult
Hariliku pruudisõle kasutusala on lai, ta on põuakindel, vähenõudlik ja kaua õitsev iludus. Eriti puhtalt mõjuvad valgeõielised sordid. Mina armastan pruudisõlgi nende tugeva kasvu ning pilku püüdva välimuse tõttu. Erksates toonides sordid sobivad hästi aednikule, kes armastab värvidega mängida.
Harilikku pruudisõlge saate suvelillepeenral sobitada peiulillede, kosmose, lõvilõua, suvilevkoi, saialille, krüsanteemide, raudürdiga jt. Eriti kaunilt mõjub ta siiski eraldi peenral, moodustades suuri värvilaike, kuid efektne on ka soolotaimena. Kõrgemaid sorte saab kasutada tagaplaanil, madalamaid peenra äärisena.
Rõdule või aiavaasi sobivad madalamad sordid, need on tuultele vastupidavad ning õitsevad rikkalikult ja katkematult.
Ka parkides ja linnahaljastuses võiks pruudisõlgi rohkem kasutada, nad sobiksid sinna oma heade omaduste poolest ideaalselt. Veetlev lill meelitab kohale liblikad ja linnud, levitades suve magusaid lõhnu. Suured eredad õisikud on väga kaunid moodsates lillekimpudes.
Lai valik
Harilikul pruudisõlel on hästi palju ilusaid sorte. Näiteks daaliakujuliste õisikutega sort ‘Envy’ lummab oma ebatavalise helerohelise värviga. Õisikute läbimõõt on kui 12 cm ja taimede kõrgus 60 cm. ‘Envy’ õitseb juulist oktoobrini.
‘Burpeena’ on krüsanteemikujuliste õisikutega kõrge sort. Värviliste õisikute diameeter on 10 cm, neid puhkeb massiliselt kuni külmadeni.
Üks populaarseimaid kõrgeid sorte on tumepunaste daaliakujuliste õisikutega ‘Purpurnaja Noch’. Sobib väga hästi kirevasse lilleaeda.
Helelillade daaliakujuliste õisikutega uus sort ‘Unistus’ mõjub elegantselt. Õisikute läbimõõt on 12 cm, taimedel kõrgust 80-90 cm.
‘Scarlet Flame’ on keskmise kõrgusega daaliakujuliste õisikutega ilus punane sort. Taimed on hästi harunenud, õitsemine kestab juulist septembrini.
Imeilusa lilla värvitooniga ‘Lilac Emperor’ on kaktuse õit meenutavate õisikutega. Külluslik õitseja sobib hästi soolotaimeks.
‘Canary Bird’ on tugevalt harunenud tumekollane daaliaõieline sort.
Kirju ‘Kan Kan’ on keskmise kõrgusega.
Erksavärviliste suurte krüsanteemikujuliste õisikutega ‘Iskus’ õitseb juunist külmadeni. Võrratu lõheroosa värvusega ‘Katrin’ on kõrge sort. Õisikud meenutavad daaliaõisi, nende läbimõõt on 10-14 cm.
Minu arvates on üks kauneimaid sorte valgete õisikutega ‘Polar Bear’. Tema esindab kogu seda elegantsi ja pidulikkust, mida pruudisõled endas peidavad. Harilikku pruudisõlge tasub proovida, sest mitmed ilmatargad lubavad tänavu ilusat sooja suve.
Väikesed vennad
Eestis näeb suvelillena veel Haage pruudisõlge (Zinnia haageana), keda kutsutakse päritolu järgi ka Mehhiko pruudisõleks. Taime varred on püstised ning harunenud, kuid lehed veidi väikesemad ja kitsamad kui harilikul pruudisõlel. Taimed kasvavad 40-50 cm kõrguseks, väikeste sametiste lihtõisikute läbimõõt on 3-4 cm.
Haage pruudisõlg õitseb rikkalikult juunist öökülmadeni. Ta sobib päikeselisele kasvukohale, kuid taimed tuleb sinnagi ette kasvatada.
Oma vähenõudlikkuse ja madala kasvu tõttu sobib Haage pruudisõlg ideaalselt äärislilleks, rõdule või konteinerisse. Temast on aretatud palju sorte, tihti on õisikud kas kollased või oranžid, aktsendiks võib olla ka punast.
Haage pruudisõlg särab peenral terve suve. Üks tuntuimaid sorte on ‘Persian Carpet’ – kuni 40 cm kõrgune täidisõieliste ja erksavärviliste õisikute segu.
Ahtalehine pruudisõlg (Zinnia angustifolia) on iluaianduses kasutatavatest liikidest kõige väiksem. Oma nime on ta saanud kitsaste ja süstjate lehtede kuju järgi. Seegi liik on pärit Mehhikost, armastades päikest ja taludes lühiajalist põuda. Taimed on kõigest 30-40 cm kõrgused ning madalalt harunenud. Korvõisikute keelõied on looduses oranžid, alt kollase triibuga. Lilleäridest võib leida mitmeid sorte, taimed tuleb taas ette kasvatada.
Pruudisõlgedest on saadud ka mitmeid hübriidseid sorte. Selline on näiteks rühm Profusion, kuhu kuuluvad sordid sobivad kääbusja kasvu tõttu (kõrgus 25 cm) ideaalselt rõdukasti ja konteinerisse. Suurema grupina on nad kaunid peenraski. Eriti ilus sort on kirgaspunaste õisikutega ‘Profusion Cherry’. Samasse rüma kuuluvad veel ‘Profusion Orange’, ‘Profusion White’ jne. Kogu rühm on vastupidav jahukastele.