Ploomimähkuri (Grapholita funebrana) röövikute poolt kahjustatud viljade kasv peatub ja need varisevad enneaegselt.
Ploomimähkuri liblikate püügiks on otstarbekas ja loodusesõbralik kasutada feromoonpüünist.
Kasutamine
Liblikate lendlus toimub pärast ploomipuude õitsemist ühe kuni kahe kuu jooksul. Emasliblikad munevad peale lendlust ja paaritumist noortele viljadele munad, millest 7-10 päeva pärast kooruvad röövikud, kes sisenevad viljadesse. Sisenemisava kohale tekib läbipaistev kummitaoline tilgake.
Kahjurite jälgimine. Püünise abil saate avastada kahjuri olemasolu oma aias ja otsustada keemilise tõrje vajalikkuse üle. Riputada püünis u 2 m kõrgusele ja kontrollige neid iga nädal. Kui püünises on nädala jooksul kogunenud 10 või rohkem liblikat, on soovitav teha pritsimine ja jätkata ploomimähkuri arvukuse jälgimist, et otsustada pritsimist on vaja korrata.
Kahjurite püük. Kahjurite arvu vähendamiseks püünisega tuleb arvestada üks püünis ühe täiskasvanud või kahe noore ploomipuu kohta. Püünised riputada u 2-3 m kõrgusele, sest ploomimähkuri liblikad lendlevad puuvõra ülemises kolmandikus.
3-4 nädala möödudes tuleks tolmunud ja putukate ning prahiga kattunud liimpõhi ja feromoonkapsel püünises välja vahetada.
Püünise kokkupanek
Püünise põhjatahu otsad murtakse üles.
Liimpõhjad tõmmatakse lahti ja üks liimpõhi asetatakse liimiga ülespoole püünise põhjale. Liimpõhja keskele asetatakse kummist feromoonkapsel. Läbi aukude pannakse kinnitusdetailid, mille abil püünis kinnitatakse oksa külge.
Püünis riputatakse horisontaalselt puu lõuna-või läänepoolse välimise oksa külge, nii et ta oleks varjatud otseste päikesekiirte eest.
Tagavarakapslit säilitada suletud pakendis jahedas kohas.
Ploomid ussitavad
26.02.2009, 00:26
Möödunud suve algul tundus, et on tulemas hea ploomisaak – puudel paistis ohtralt vilju.
Aga enne valmimist hakkasid need alla pudisema. Lähemal uurimisel märkasin ühes ploomis väikest ussikest ja nii mõnelgi oli sisemus ära söödud.
Mida teha? Kas seetõttu hakkasidki ploomid massiliselt varisema ja kes see söödik on?
Vastab VÄINO PALLUM
Teie aia ploome kahjustasid ploomimähkuri (Laspeyresia sün. Grapholita funebrana) röövikud. Roosakate pruuni peaga röövikute, kes täiskasvanult on 12-13 mm pikkused, tegevus avaldub juba aegsasti enne ploomide valmimist.
Kõigepealt viljade kasv seiskub, siis värvuvad nad lillakaks, muutuvad puiseks ja varisevad. Taolise ploomi lõhkilõikamisel on näha, et selle väljaarenemata luuseeme on suures osas söödud.
Vanematesse viljadesse tunginud paharetid toituvad aga viljalihast luuseemne ümbruses, kuhu tekib väljaheidetega täidetud õõnsus.
Söödud ploomid nakatuvad puuviljamädanikku ning varisevad.
Noortes viljades toitunud röövikud väljuvad enne, kui need varisevad, ja suunduvad uut ploomi uuristama. Seega võib üks röövik kahjustada mitut vilja.
Hiljem viljadesse tunginud kahjurid väljuvad alles varisenud ploomidest, siirdudes kiiresti talvituma. Talvekorteriks on neil korbaalused ja praod puu maapinnalähedasel tüveosal, kus nad uinuvad tihedas kookonis. Kuid mõned isendid talvituvad ka mulla pindmises kihis.
Kahjur nukkub kevadel ning pärast ploomipuude õitsemist koorub väike tumepruunide esitiibadega liblikas. Tema tiibade siruulatus on 14-15 mm. Kaks või kolm nädalat pärast õitsemise lõppu asub liblikas viljahakatisele munema.
Liblikad lendlevad tuulevarjulises aiaosas õhtutundidel, mil õhusooja vähemalt 15°. Ploomimähkuri munemisperiood kestab umbes kuu aega, üks isend annab 40-50 muna.
Röövik koorub 4-9 päeva pärast ja tungib vilja. Tema sisenemiskohale tekib läbipaistev kummitilgake, mille all on näha armistunud ava.
Ploomimähkur võib palju kurja teha, kuid õnneks on ta meil seni vähe levinud kahjur.
Tähtsaim tõrjevõte on see, kui hoiate ploomipuu tüve korbast puhta ega lase aeda umbe kasvada.
Paigaldage juba juulis tüve maapinnalähedasele osale püünisvöö. Hilissügisel eemaldage see ning põletage koos vöö alla kogunenud röövikutega.
Kahjustuse algfaasis raputage vigastatud ploomid puult maha, et paharetid ei vallutaks uusi vilju.
Kui kahjustuse oht juhtub olema suur, pritsige ploomipuid ca 2 nädalat pärast õitsemist Fastac 50-ga (8-10 ml/10 l), Mavrik 2 F-iga (6-8 ml/10 l), Karate Zeoniga (6 ml/10 l) või Decis 2,5-ga (7-10 ml/10 l).
Artikkel ilmus ajakirjas Targu talita.