Õlelill

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Õlelill

Õlelill (Helichrysum)

Kuivlilled jalgupidi lakke

  1. august 2009 Maakodu

Jaan Mettik

Klassikalised kuivlilled

Klassikaliste kuivlillede, nagu parkjuur ja kipslill puhul tuleb kuivatamiseks korjata täiesti avanenud õitega varsi. Kui tegu on suuremate õisikutega, korjake need ära siis, kui kõige esimesena avanenud õied hakkavad näitama esimesi närbumise tunnuseid, kuid pole veel koledaks muutunud. Sel hetkel on avatud õisi kõige rohkem ning õisik kõige kaunim.

Leidke lillede kuivatamiseks soe, õhurikas ning soovitatavalt pime ruum – suurepäraselt sobib näiteks pööning. Riputage kimbud sinna, pea alaspidi, nõnda jäävad varred sirgeks. Siiski on ka erandeid. Longus rebasheina õisikud tuleb kuivata normaalasendis.

Klassikaliste kuivlillede hulgas on erand õlelill. Tema korvõisikud tuleb korjata siis, kui need pole veel avanenud. Täiesti avanenud õlelillede kuivatamisel käänduvad keel-õied pahupidi ning õisik kaotab dekoratiivsuse. Kuna õlelilleõisikute varred muutuvad kuivades väga hapraks, võib need enne kuivama riputamist ka ära traatida. Spetsiaalne peen lilletraat lükatakse läbi lühikese varretüki ja õie ning kinnitatakse tagasipööratud traadiotsaga õisikusse. Eriti oluline on see juhul, kui kavatsete kuivatatud õlelilli edaspidi kimpude tegemiseks kasutada.

Liivas kuivatamine

Mahlasemate kroonlehtedega ning keerukama õiekujuga lilli võib kuivatada liivas. Selleks sobib vaid väga puhas kuiv ja saviosakestevaba liiv. Tulemuse parandamiseks võite liiva segada näiteks booraksiga vahekorras 2:3, veel paremini sobib kuivatamissubstraadiks silikageel.

Liivas kuivatamiseks leidke sobivas suuruses pappkarp ning katke selle põhi mõne sentimeetri paksuselt liivaga. Seejärel asetage liivakihile õied, soovitatavalt “näoga” ülespoole ning puistake neile ettevaatlikult liiva, kuni õied on täiesti kaetud. Selleks et liiv õite kuju ei moonutaks, kohendage ja toetage õisi tikuga.

Seejärel asetage karp liivaga võimalikult sooja ning kuiva õhuga paika. Õied peaksid sõltuvalt suurusest kuivad olema paari-kolme nädalaga. Seejärel valage liiv väga ettevaatlikult õitelt ära ning tõstke kuivlilled kuiva ja pimedasse paika hoiule.