Epimeedium

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Epimeedium

Epimeedium (Epimedium44 liigiga igihaljaste kuni heitlehiste risoomtaimede perekond kukerpuuliste (Berberidaceae) sugukonnast, mis looduslikult kasvavad peamiselt Ida-Aasias ja Vahemere maades. Taimede kõrgus olenevalt liigist ja sordist ulatub 20…40 cm, istutusvahekauguseks soovitatakse ca 30 cm. Epimeedium on lehtdekoratiivne taim, jääb samale kasvukohale paljudeks aastateks. On üks parimaid varju- ja pinnakattetaimi. Mõned sordid on talihaljaste lehtedega. Vanad lehed on soovitav tagasi lõigata varakevadel. Paljundada juurepuhma jagamisega sügisel või küpsete seemnetega. Epimeediumid eelistavad kasvamiseks poolvarjulist kuni varjulist, külmade tuulte eest kaitstud viljaka ning parasniiske pinnasega kasvukohta. Taluvad hästi suurte puude lähedust ning kui on kasvukohal jõudnud korralikult juurduda, siis on nad ka põuale üsna vastupidavad.

Suureõieline epimeedium (E. grandiflorum, syn.E. macranthum) kasvab mõõdetuna koos õisikuga 20-30 cm kõrguseks. Õitseb rikkalikult omapäraste valgete õitega moodustades ilusaid puhmaid. Saab hõlpsasti ka potitaimena kasvatada. Looduslikult esineb Hiinas, Põhja-Koreas ning Jaapanis. Sordid: ’Lilafee’ – väga kompaktne 15-20 cm kõrgune roheliste lehtede ja helelillade õitega sort; ’Rose Queen’ – tumedamate roosade ja kollakasvalgete õitega sort.

Alpi epimeedium (E. alpinum) pärineb Lõuna-Euroopast. Lehed võivad olla pooltalihaljad, mis värvuvad sügisel pronksjaks. Õied väikesed, umbes 12 mm, kirsipunased kreemika tsentriga ja ilma kannusteta. Taime kõrgus keskmiselt 25…30 cm.

Mitmevärviline epimeedium (E. x versicolor) on suureõielise epimeediumi (E. grandiflorum) ja kolhise epimeediumi (E. pinnatum) ristand. Kasvab 25-30 cm kõrguseks. Selle talihalja taime lehed on noorelt punakat tooni, mis sügisel punasteks kuni pruunikaspunasteks värvuvad. Õitel on vaid lühikesed kannused, mis ei ületa õietupe pikkust. Sordil ’Sulphureum’ – on sidrunkollased burgundipunaste märgistega õied.

Alpi epimeediumi ja suureõielise epimeediumi ristand on tuntud punase epimeediumina (E. x rubrum). Karmiinpunase ja kollakasvalgega õied on lühikeste, umbes 18mm, kannustega. Õitseb mais-juunis. Noored lehed punakat tooni, mis sügisel punasteks kuni pruunikaspunasteks värvuvad. Väga hea kiirekasvuline varjuaia taim. Sobib hästi pinnakatteks. Taime kõrgus küündib 30 cm.

Kolhise epimeedium (E. pinnatum) on omamoodi huvitav kollaseõieline, väikeste pruunide kannustega, talihaljas ning kergelt laiuva kasvukujuga liik. Pärineb ta Põhja-Iraanist. Sagedamini kasvatataval vormil epimedium pinnatum subsp. colchicum on vähemhambulised leheservad ja kasvab tihedama puhmana.

Kütkestav epimeedium (E. x youngianum) on heitlehine puhmastaim ühevärviliste, kuid arengu käigus värvi muutvate lehtedega. Kasvab 25…30 cm kõrguseks. Põhiliigil varieerub õievärv valgest kuni roosakaspunaseni, kuid on aretatud erineva õie- ja lehevärviga sorte: ’Merlin’ – määrdunudlillade ja valgete kannusteta õitega ja helerohelise lehestikuga, kergelt kasvatatav ka konteineris; ’Niveum’ – väga õiterikas valgete õitega puhmas, mis sobib hästi ka konteinertaimeks, lehed noorelt punakat tooni, mis sügisel punasteks kuni pruunikaspunasteks värvuvad; ’Roseum’ – lillakasroosade selgerohelise lehestiku kohal kõrguvate õitega kiirekasvuline sort.