Akakapsas

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Akakapsas

Akakapsas (Ajuga) on ca 40 liigiline ühe- kuni mitmeaastaste igihaljaste või pooligihaljaste risoomtaimede perekond  huulõieliste (Lamiaceae) sugukonnas, mis looduslikult on levinud  Euroopa ja Aasia poolvarjulistes  või varjulistes kasvukohtades.  Eestis on looduses kolm liiki: püramiid-akakapsas (A. pyramidalis),  karvane akakapsas ( A. genevensis)  ja roomav akakapsas (A. reptans). Kasvuks eelistavad akakapsad niiskemat poolvarjulist kasvukohta, kultuurvormid taluvad ka toitainetevaest kuivemat varjulist kasvukohta.

Akakapsad on head pinnakattetaimed, moodustades kiiresti kenasid padjandeid.  Paljundatakse neid  eelkõige puhma (padjandi ) jagamise teel või sellest üksikute võsundite eraldamisega. See on kõige lihtsam paljundusviis ja sortidele tavatingimustes ainus. Liike võib paljundada ka seemnetega. Roomav akakapsas (A.reptans) moodustab vaipja pinnakatte kõrgusega 15-20 cm. Tal on tugevad hargnevad võrsed ja läikivad tumerohelised munajad lehed mis on äärest hambunud. Õied on tumesinised, roosad või valged mis kinnituvad õievarre külge raokestega. Õitseb mai lõpust-juuni algusest 20 päeva. Sel ajal tõusevad õievarred lehtede kohale 10-15 cm kõrgusele. Külmakindel. Rohkem on aedades levinud peenelehelised vormid ja sordid.

Aianduses enim kasutatud liik on roomav akakapsas (A. reptans) oma rohkete sortidega, mis erinevad liigist ja üksteisest eelkõige õite või lehtede värvuse poolest. Liigil on roomavad lehistunud varred. Lehed on vastakad, munajad, hambulised, rootsuga ja on talihaljad. Õitseb peamiselt juunis lillakassiniste õitega, mis on koondunud pikka tähkjasse õisikusse. Taime kõrgus õitsemise ajal on ca 20-25 cm. Enamlevinud sortidest  ‘Atropurpurea‘ on pruunikaspunaste lehtedega; ‘Braunherz’ilehed on tumepunakaspruunid ja läikivad; ‘Multicolor’ ehk ‘Rainbow’i lehed  on pruuni, punase, valkjaskollase, roosa ja rohelisekirjud;  ‘Variegata’l valge-rohelisekirjud;  ‘Alba‘ õied on valged  ning ‘Rosea‘ ja ‘Rosa Elf’il on roosad õied. Neil sortidel, mille lehevärvus on liigist erinev, on õied liigiga ühte värvi ja nendel sortidel, kelle õievärvus erineb liigiomasest, on lehed rohelised. ‘Burgundi Glow’ on hõbehalli ja veinipunase kirjude lehtedega. Väga suurte (kuni 15 cm)  tumepurpurpruunide lehtede   ja  suure, ca 20 cm suuruse õisikuga on ‘Gatlin’s Giant’.