Kirinõges (Coleus) on troopiliste ühe- või mitmeaastaste rohttaimede või poolpõõsaste perekond huulõieliste (Laminaceae) sugukonnast. Kirinõgeseid tuntakse kokku umbes 150 liiki loodusliku levilaga Aafrika ja Aasia troopikas. Lehed on neil munajad või südajad ja kinnituvad vastakuti neljakandilisele varrele. Kirinõges on tuntud rahva seas ka dekoratiiv- ehk ilunõgesena. Nende õied on enamasti sinised, hulgaõielistes kobarõisikutes. Nad on 30-60 cm kõrgused puhmad, mille sametiselt helkivatel lehtedel on uskumatult palju värvikombinatsioone. Rahva seas on nad tuntud ka “toanõgese” ja “sametnõgese” nime all. Taim eelistab sooja, õhurikast ja valget kasvukohta. Eelneva harjutamise järgi võib ta kasvada isegi päikese käes. Mida valgem kasvukoht, seda intensiivsem on lehtede värvus. Tuuletõmbust, liiga kuiva ja suuri temperatuuri kõikumisi taim ei talu. Suvel kastetakse väga rikkalikult, vajaduse korral isegi kaks korda päevas. Iga paari-kolme nädala järel antakse väetist.
Talvel peab seda taime hoidma valges kohas, 15-17º C temperatuuris ja kastma mõõdukalt. Sobivaks asupaigaks on näiteks valgusküllane köögiaken (kui köögis ei kasutata gaasipliiti), sest seal on õhk niiskem. Vaatamata õigele hooldamisele muutuvad kirinõgesed talvel enamikus inetuks ja jäävad peaaegu raagu. Varakevadel kärbitakse sellistel taimedel kõiki oksi umbes poole võrra ja taim istutatakse ümber suuremasse potti. Sobiv on näiteks mätta-, lehe- ja sõnnikumulla ning liiva segu (2:2:1:1). Võib kasutada ka poodides müüdavat lillemulda. Kui muld on liiga rammus, arenevad küll suured, kuid kahvatud lehed.
Kuna taime on väga kerge pistikutega paljundada, visatakse ületalve hoitud vana taim pärast paljundusmaterjali võtmist sageli ära. Pistikud juurduvad hästi, sellepärast võib nad kohe panna ükshaaval 7-9cm läbimõõduga potti mulda ja katta pott juurdumise ajaks pealt klaasnõuga või kilekotiga. Pistikud juurduvad umbes nädala jooksul. Noor taim kasvab jõudsasti ja kuu-poolteise pärast istutatakse ta veel kord ümber 10-12cm läbimõõduga potti. Kui soovitakse, et taim haruneks, näpistatakse juurdunud pistikul tipp ära. Vastasel juhul on taimel ainult üks haru, kuid see-eest väga ilusad suured lehed. Ilunõgeseid on hõlbus paljundada ka seemnetega. Külvata võib aastaringi. Idanemistemperatuur jääb 20-25ºC vahemikku, mille juures idaneb 7-14 päeva. Tuleks vältida külvide läbikuivamist. Seemikud võib istutada 7–8 cm läbimõõduga potti või pikeerida vahedega 6x8cm ning asetada valgesse paika. Hiljem (umbes 20-30 päeva pärast) tuleb istutada suuremaks kasvanud taimed suuremasse, 12–13 cm läbimõõduga potti või peenrasse rõdukasti jne. nn püsivale kasvukohale vahedega 20×20 cm.