Heleenium (Helenium) tuntud ka kui säralill, on umbes 40 liigiga taimeperekond korvõieliste (Compositae) sugukonnast, mida looduses võib leida Põhja- ja Kesk-Ameerika niisketelt niitudelt ja metsadest. Heleeniumid on ühe- kuni mitmeaastased püstiste enamasti harunenud vartega rohttaimed, nende kõrgus jääb vahemikku 50…100 cm. Kollaste, pruunide ja punaste keelõitega korvõisikud on enamasti koondunud varre tippu kändana. Korvõisikute läbimõõt jääb 3…7 cm vahele olenevalt liigist ja sordist. Kasvuks vajavad toitaineterikast, niisket, kuid vett hästi läbilaskvat pinnast ja päikeselist kasvukohta. Ei sobi maa-ala, mis jääb kevadel või sügisel vee alla. Paljundatakse seemnetega, pistokstega või jagamisega kevadel või augusti lõpus. Ümber istutada ja paljundamiseks jagada on soovitav iga 4…6 aasta tagant. Istutamisel on sobivaks vahekauguseks 30…40 cm. Olenevalt liigist ja sordist õitsevad juulist septembrini. Pikaealine püsilill. Külmakahjustusi esineb lumeta külmal talvel, kui puudub kate või kui lämmastikväetisega on liialdatud. Muidu külmakindel, rikkalikult õitsev ja vaasis hästi püsiv lõikelill.
Sügisheleenium (H. autumnale) kasvab kuni 1,5 m kõrguseks ja vajades umbes 0,9 m jagu kasvuruumi. Põhja-Ameerikast pärinev liik kasvab tiheda puhmana, lehed on kitsas-saagjad kuni 15 cm pikad ja 5 cm laiad. Õied on säravkollased kuni kuldsed. Sügisheleeniumid ei ole pinnase suhtes nõudlikud, kuid edenevad suurepäraselt päikesepaistelisel kasvukohal. Väga hea lõikelill. Hübridiseerub üsna kergesti olles paljude aed-heleeniumite üheks vanemtaimeks. Enam tuntakse sorti ’Sunshine Hybrid’, mis on Eesti oludes täiesti hea vastupidavusega.
Aedheleenium (H. x hybridum) on erinevate värvitoonidega õitega ja varasema õitsemisajaga. Aedheleeniumi hulka kuuluvad kõik sordid, mis on saadud sügisheleeniumi ristamisel teiste heleeniumiliikidega. Enamik sorte on laiuva puhmja kasvukujuga ning pika õitsemisajaga. Aed-heleeniumid õitsevad tavaliselt väga rikkalikult pakkudes lisaks aiailule ka hea kestvusega vaasiõisi. Kasvukoht peaks olema päikeseline ning pinnaseks sobib tavaline aiamuld. Sorte: ’Loysder Wieck’ – väga eripärase õiekujuga pika õitsemisajaga uus sort, õied oranzhikas-punased, kõrgus 90 cm, ulukid ei kahjusta, mistõttu sobib looduslähedastele istutusaladele; ’Moerheim Beauty’ – õied redisepunase ja kollase kirjud, õiesüdamikud on pronksjad, varred tugevad, püstised, kõrgus 90 cm, ulukid ei kahjusta, mistõttu sobib suurepäraselt maakodude aedadesse, looduslähedastele istutusaladele ja pideva järelvalveta majapidamiste lähedusse; ’Red Army’ – säravpunased õied väheldase kollasega, kasvukujult puhmasjas, sobib ka konteineraianduses viljelemiseks, samuti on ta hea kaaslane looduslähedastel istutusaladel, sest ulukid teda ei armasta, kõrgus umbes 60 cm; ’Rubinzwerg’ – kollase-pronksja kirjud õiesüdamikud on ümbritsetud põletavpunastest kroonlehtedest, kasvukujult kompaktne, kõrgus 75 cm, ulukid ei kahjusta; ’Sahin’s Early Flowerer’ – äärmiselt pika õitsemisajaga 90 cm kõrguseks kasvav sort, mida ulukid ei kahjusta, õied oranzhid üleminekuga kollasele, südamikud pronksjad kuni mustjad; ’Wyndley’ – õied kollased väheldase pronksja tooniga, õiesüdamikud kollakad muutudes pronksjaks kuni mustjaks, hea haljastustaim looduslähedastele istutusaladele, samuti aiapeenrale ja maakodude lähedusse, ulukid ei kahjusta, kõrgus 75 cm.
Sügislillede värvidemäng
- september 2010 Eesti Päevaleht
Urmas Laansoo
Sügis täidab aiad rõõmsate värvidega, sest õitsema on hakanud kaunid heleeniumid, kollased ja purpursed siilkübarad, kergesti paljundatavad kukeharjad ja loomulikult astrid, mille õisi võib imetleda öökülmadeni või esimese lumeni.
Värvirõõmu ja õierohkust toob aeda sügisheleenium (Helenium autumnale). Heleeniumi ehk säralille perekonnas on ka üheaastaseid või lühiealisi liike nagu suvikheleenium (H. amarum) ja seelikheleenium (H. puberulum). Kõige tuntum 32-liigilisest perekonnast on sügisheleenium, harvem kasvatatakse särav-oranžide keelõitega juunis-juulis õitsevat kuldheleeniumi (H. hoopesii).
Sügisheleeniumil on rohkem kui 50 sorti, mis erinevad üksteisest kasvukõrguse, õisiku värvi ja õitsemisaja poolest. Kõige madalamad sordid on 50 cm kõrgused ja suurimad küündivad kuni 150 cm kõrguseks. Heleenium eelistab kasvamiseks parasniiskeid viljakaid muldasid. Liivaka kuiva pinnasega peenras on hea istutusauku lisada neutraliseeritud turvast või kompostmulda. Pinnaselähedase juurestiku tõttu vajab sügisheleenium lumeta pakaselisel talvel kaitset. Selleks sobib taimede ümbrust multšida kas turbaga, koorepuruga, kompostmullaga või asetada juurtele pakasekaitseks kuuseoksi. Kevadel pärast pinnase ülessulamist ja tahenemist tuleb talvekate eemaldada. Multšikihi paksus peaks olema 5–10 cm.
Heleeniumile valige aias päiksepaisteline koht. Kõrgemad sordid vajavad ka toestamist. Heleenium on väga kaunis vaasilillena. Taime paljundamine on lihtne – kevadel mais kaevatakse vana puhmik maast üles, jagatakse paraja suurusega osadeks ja istutatakse sobivasse paika. Heleenium ei ole agressiivne naabruses kasvavate taimede suhtes, kuid kõrge kasvu tõttu ei sobi ta madalate padjandtaimede naabriks, sest varjutab nende eest päikese.