Astelsõnajalg (Polystichum) on umbes 200 liigiga enamasti igihaljaste eostaimede perekond väga erinevatest kasvutingimustest üle Maa. Eesti loodusest võib haruldusena leida kolme: odajas-, ogane- ja Brauni astesõnajalg. Perekonda iseloomustab püstine või viltune, jäme puitunud risoom, mis on tihedalt kaetud vanade lehetüügaste ja sõkalsoomustega. Lehed on neil püstised või kaardus, igihaljad või talihaljad sulgjad, nahksed liitlehed, mille lehelaba on lineaalne kuni munajassüstjas ja sulglehekesed on alusel (kinnitumiskoht liitlehele) hõlmakesega ja servades pehme- või jäigaogaliste hammastega. Eosed paiknevad lehelaba tipuosas sulglehekeste serva ja keskroo vahel ning on kaetud ümara looriga, mis valminult on tume.
Brauni astelsõnajalg (P. braunii) on püstise risoomiga suvehaljas taim. Lehed on kahelisulgjad, pehmed, üldkujult süstja lehelaba (20 cm x 80-100cm) ja sellest ca 6 korda lühema rootsuga (5-15 cm). Lehe pearood ja rootsu on kaetud pruunide sõkalsoomustega. Sulglehekeste paaare palju ja need on kaetud hõredate karvakestega ning leheserv on ogajas-saagjas. Eosed valmivad juulist septembrini, eoskuhjad on suured ja üksteisest eraldunud, loor õrn ja pudenev. Kasvuks eelistab varjulist niisket kuni parasniisket toitainete ja huumusrikast happelist kasvukohta. Eriti kena on ta kevadel noorena oma tihedalt valgete sõkalsoomustega kaetud veel avanemata lehtedega.
Ogast astelsõnajalga (P. aculeatum) iseloomustab sõkalsoomustega kaetud viltune, jäik puitunud risoom, talihaljad lühikese sõkalsoomustega kaetud rootsuga ja liht- kuni kahelisulgjad süstjad lehed (5-20 cm x 30-90 cm). Sulglehekesed on nahkjad, pealt tumerohelised, paljad ja läikivad, alt heledamad ja sõkalsoomustega kaetud. Eosed valmivad samuti juulist septembrini, kuid suured eoskuhjad on sageli kokkupuutuvad ja loor on paks, tugev ning püsiv. On Euroopas üks enim kasvatatud aiasõnajalgu tänu oma tumerohelistele nahkjatele läikivatele lehtedele. Kasvab hästi nii varjus kui poolvarjus niiskes huumus- ja toitaineterikkas mullas, nii lubjarikkas kui lubjavaeses mullas.
Odajas astelsõnajalg (P. lonchitis) erineb teistest oma lühikese risoomi poolest. Lehed kasvavad tal lehtrina või kimbuna, on jäigad, kaldu kuni tipust veidi kaardus. Võrreldes teistega veidi lühemad, kuni 60 cm, lihtsulgjad, talvehaljad ning kinnituvad risoomile lühikese (2-7 cm) musta sõkalsoomustega kaetud rootsuga. Lehelaba on 2-6 cm lai, süstja kujuga, sulglehekesed on ogaliselt saagja servaga, kuid alusel terveservalised, teritunud tipuga, pealt tumerohelised, nahkjad, läikivad, altsõkalsoomustega kaetud, kinnituvad vahelduvalt ja on üksteisele ligistunud. Eoskuhjad sarnanevad eelmisele. Kasvuks eelistab oma looduslikule kasvukohale sarnast paika: kivist kohta, ka lubjakivide vahel, kiviaedadel jne, oluline on parasniiske ja poolvarjuline kasvukoht.
Mõõk-astelsõnajalg (P. munitum) on teistest astelsõnajalgadest kergesti eristatav lihtsulgjate piklikmunajate liitlehtede järgi, millede sulglehekesed on ainulaadselt lineaalsed veidi teravduva tipuga. Ka tekstuurilt on nad õhukesed, jäigad ja tugevad, kuigi ka tumerohelised, nahkjad ja läikivad pealtpoolt. Eoskuhjad paiknevad tal reana sulglehekeste serva lähedal, need on helekollased ja valmivad septembris. Mõõk-astelsõnajalg on nii Põhja-Ameerikas kui Euroopas armastatud aiasõnajalg tänu oma eripärasele välimusele ja vastupidavusele. Kasvuks sobib parasniiske kuni niiske huumusrikas happeline pinnas ja varjuline kuni poolvarjuline kasvukoht.
Karvik-astelsõnajalg (P.setiferum) on viltuse, punakaspruunide sõkalsoomustega kaetud risoomiga, lehed on suured kolmelisulgjad, pehmed, sageli lamavad. Selline kolmelisulgjas leht annab talle erilise dekoratiivsuse, kuigi need on vaid suvehaljad, erinevalt eelmistest. Erinevalt teistest on siin sulglehekest serv saagjas-hambulised ja mõnikord isegi lõhised kuni jagused. Tekstuurilt pehmed, rohtjad (eelnevad olid nahkjad!) ja pealt mattrohelised. Eoskuhjad on väikesed, loor õhuke ja kaduv. Tema lehe suurus ja kuju on väga varieeruv, samas on tänu sellele aretatud ka palju sorte, mis tihti on saadud loodusest leitud mutantide paljundamisel. Kasvab hästi nii varjus kui poolvarjus niiskes huumus- ja toitaineterikkas mullas, nii lubjarikkas kui lubjavaeses mullas.