Askleepias (Asclepias) perekond pärineb askleepialiste sugukonnast ning sinna kuulub umbes 100 liiki, üheaastaseid, püsikuid, poolpõõsaid ja põõsaid, mis looduslikult on levinud peamiselt Ameerika ja Aafrika mandritel. Põõsad on enamasti püstised ja rohkelt harunevad taimed lineaalsete, elliptiliste või peente odajate lehtedega. Askleepiate kõik osad eritavad piimjat vedelikku kui neid murda või lõigata. Enamik liike on hõlpsasti kasvatatavad ja seemnetega lihtsalt paljundatavad. Eelistavad kergemapoolset vett hästi läbilaskvat pinnast päikeselisel kasvukohal. Kiire kasvu tõttu võib paljusid askleepiaid kasvatada ka kui üheaastaseid taimi.
Mugul-askleepias (Asclepias tuberosa) on Eesti oludes talvekindel, kuid talvel liigse niiskuse suhtes tundlik. Taim eelistab toitaineterikka, vett hästi läbilaskva pinnasega, päikeselist kasvukohta. Kasvuperioodil vajab regulaarset kastmist ja väetamist. Talub ka kuivapoolset pinnast. Võib kasvada 60…90 cm kõrguseks ja on pika õitsemisajaga. Õied meelitavad ligi liblikaid ning on värvilt kollakad, oranzhikad kuni punakad. Paljundatakse seemnetega või puhma jagamise teel kevadel. Seemnete idanemistemperatuur on 16…18°C. Seemned võib külvata kohe kasvukohale või taimed ette kasvatada ja alles siis kasvukohale istutada.
Verev-askleepias (Asclepias curassavica) on igihaljas poolpõõsas, mida tihti kasvatatakse aias ka üheaastase taimena. Taim võib kasvada kuni meetri kõrguseks ning puhma läbimõõt võib ulatuda 60 cm. Õied paiknevad varte tippudes kobarõisikutes ja on värvilt enamasti punased või oranžikas punased, harvem kollakad või valged. Kui seemned külvata varakevadel, siis õitseb juunist sügiskülmadeni, toas või talveaias kuni detsembrini. Taim eelistab liivakat kuivemat mulda ning sooja, õhurikast ja valget kasvukohta (aias päikeselist kasvukohta). Paljundatakse enamasti seemnetega, kuid tubaseid taimi kevadel ka puhma jagamise teel. Seemned külvatakse jaanuarist-märtsini umbes 0,5 cm sügavusele liivasesse mulda. Seemned idanevad 18-20°C juures 14…20 päeva. Potikultuurid tuleks õuest ära tuua enne öökülmade saabumist.
Kahkjaspunane askleepias (Asclepias incarnata) kasvab ca 1 meetri kõrguseks põõsaks, millel on elliptilised 7…14 cm pikkused lehed ning roosakaspunased õied, mis on koondunud umbes 5 cm läbimõõduga õisikutesse varte tippudes. Õitseb alates kesksuvest kuni kuus nädalat järjest. On hea lõikelill. Kasvuks eelistab päikeselist kasvukohta ning toitaineterikast vett läbilaskvat mulda. Lepib ka toitainetevaese ja kuiva mullaga, talub hästi põuda, kuid ei talu liigniiskust ega pinnases seisvat vett. Sortidest on rohkem tuntud sügavroosade õisikutega ‘Solumate’ ja puhasvalgete healõhnaliste õisikutega ‘Ice Ballett’.
Kauniõieline verev askleepias – nii õue- kui toataim
- aprill 2010 Maakodu
Astrid Lepik
Lõuna-Ameerika troopilistelt aladelt pärinev verev askleepias (Asclepias curassavica) on kaunite säravate õitega igihaljas poolpõõsas. Külmaõrna taimena saab meil verevat askleepiast kasvatada õues üheaastasena või toas potitaimena.
Taime varred on püstised, lehed on vastakad, elliptilised, umbes 12 cm pikad. Taime kõrguseks võib olla kuni meeter. Kaunid erepunased või oranžid õied on koondunud sarikõisikuisse, mis asetsevad varte tippudes. Õitseb kaua, kuni külmadeni. Õitsemise ajal meelitab ligi nektarist toituvaid putukaid – liblikaid, herilasi, mesilasi jt.
Eelistatuim on soe ja päikseline kasvukoht, kuid kasvab ka osalises varjus. Muld võiks olla vett hästi läbilaskev, liivasegune ja toitaineterikas. Muld hoida parasjagu niiske, vältida liigniiskust ja läbikuivamist. Väetada kord nädalas täisväetise lahusega (doseerimisjuhised leiab pakendilt). Paljundada saab seemnetega, puhma jagamise teel ja pistokstega.
Taim eraldab mürgist piimmahla, mis võib põhjustada nahaärritust. Suriname piirkonnas on taime kasutatud ka ravimtaimena mitmesuguste hädade korral. Temaga on ravitud soolatüükaid ning kasutatud kui kõhulahtistit, valuvaigistit, rögalahtistit ja okseleajavat vahendit.
Toataimena võib teda suvel öökülmade möödudes õue viia. Toataimena kasvatamisel peaks taime talvel hoidma jahedamas (+12…+15ºC) ja valgusküllases kohas, kus teda kastetakse mõõdukalt.