Inkaliilia (Alstroemeria) tuntud ka kui Peruu liilia ja alströmeeria. Umbes 50 liigiga perekond inkaliilialiste (Alstroemeriaceae) sugukonnast. Looduslikult on levinud Lõuna-Ameerikas, sageli just mägedes. Nad on tuntud oma pikalt õitsvate kirjude õite poolest, aga ka jõuliste hästi levivate juurte poolest. A. psitticana peetakse mõnes areaalis koguni umbrohuks. Taimede lehed on keskmiselt rohelised, piklikud, veidi keerdus. Varred on pikad, nende krooniks on paljude õitega 6-kroonlehega liilia õit meenutavad õisikud, esindatud on paljud erinevad toonid. Taim on nime saanud Linne poolt, pärast seda, kui üks tema õpilastest, olles huvitavat taime Hispaanias märganud, saatis umbes 1753. aastal seemned talle. Heaks edenemiseks vajavad inkaliiliad päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta, mõõdukalt viljakat vett hästi läbilaskvat mulda. Talveks kasvukohale jättes tuleks kindlasti multšida. Paljundada saab jagamise teel kevadel ja seemnetega. Eesti oludes ei pruugi inkaliiliad kasvukohal talvituda. Paremini peavad vastu Lääne-Eestis ja saartel. Inkaliiliate kasvatamist võib võrrelda madalakasvuliste potidaaliate kasvatamisega. Talveks tuleb taimepotid viia pimedasse ning jahedasse siseruumi, kus oleks välditud külmumine. Sobib hästi vaasi lõikamiseks, kus säilib 2-3 nädalat.
Oranž inkaliilia (A. aurea) pärineb Tšiilist ja on kõige levinum ning lihtsamini kasvatatav inkaliilia liik. Liigile on iseloomulik oranžid õied, millel on punakad triibud ja kroonlehtede otsad on õrnalt rohelised. Lehed on kitsad ja veidi keerdus. Levinumad sordid on ’Majestic’ ja ’Bronze Beauty’, mõlemal on sügavoranžid või pruunikas-oranžid õied ja kasvavad 0,6-1 m kõrgeks.
- haemantha– Tšiilist pärit liik, mille lehed on rohelised veidi karvase äärega. Jäigad õisikuvarred on kuni 1 m kõrged ja kannavad kollase tsentriga oranže kuni punaseid õisi.
- ligtu– kuni 60 cm kõrged, suvel õitsvad liigid, levinud Tšiilis ja Argentiinas. Lehed on 8 cm pikad. Õied valged kuni kreemikas-kollased, lavendlist fuksiapunaseni, tavaliselt on esindatud lisaks põhivärvidele kollane neel ja tumedad täpid.
- pelegrina– 20-40 cm kõrged Peruust pärinevad liigid. Lehed on kuni 8 cm pikad. Valged kuni helelillad kollase tsentriga ja lilla-punaste täppidega õied on koondunud kobarasse. Õitseb suvest sügiseni.
- psittacina– 40-50 cm kõrged Brasiiliast pärinev liik. Lehed on kuni 8 cm pikad. Õied põhivärvilt punakad, mida kaunistavad kastanipruunide täppidega rohekad õiekroonlehe ääred. Kasvab hästi soojemas kliimas, kus võib muutuda kiiresti umbrohuks. Sordil ’Royal Star’(syn. ’Variegata’) on kreemikate ääristega piklikud lehed.
Inkaliiliate aedhübriidid – alströmeeriad hübridiseeruvad hästi ja viimastel aastatel on kasvanud nende sordiaretus üle maailma. Ennekõike kasvatatakse inkaliiliaid lõkelilledeks, kuid väga edukalt saab neid kasvatada ka potitaimedena või istutatuna peenrasse. Sordid: ’Inca Avanti’ – 45 cm kõrge, kompaktse kasvukujuga, sobib kasvatamiseks potitaimena. Õied lõheroosad kuni roosad, mida kaunistavad kollane lisavärv ja tumepruunid triibud; ’Inca Coral’ – 45 cm kõrge, õied roosad kollase lisavärvi ja tumepruunide triipudega; ’Inca Devotion’ – 50 cm kõrge, õied õrnroosad kollase lisavärvi ja väheste pruunide täppidega; ’Inca Exotica’ – 65 cm kõrge, õied oranži-kollasekirjud, pruunide triipudega; ’Inca Glow’ – 50-80 cm kõrge, õied tumeroosad kollase lisavärvi ja pruunide triipudega; ’Inca Ice’ – 65 cm kõrge, õied beežikad, vähese rohelisega ja pruunide triipudega; ’Inca Lake’ – 40 cm kõrge, õied lavendlilillad beežikas-kollase lisavärvi ja pruunide triipudega; ’Inca Pulse’ – 30 cm kõrge, õied punase-kollasekirjud; ’Inca Smile’ – 30 cm kõrge, kannab Inca-seeria ühtesid kirjumaid õisi, valged kroonlehed on toonitatud kahvaturoosaga, teised kollasega, mida omakorda kõhutavad karmiinpunased triibud; ’Inca Tropic’ – 45 cm kõrge, õied lõheroosad kollase lisavärvi ja pruunikate triipudega; ’Inca Yuko’ – 50 cm kõrge, õied purpur-roosad. Little Miss Seria sordid on madalad, 15-30 cm kõrged, tugevate vartega, suurte õitega ja pika õitsemisajaga. Sordid: ’Little Miss Olivia’ – helekreemika põhivärvusega, kollase lisavärvi ja punakaspruunide triipudega; ’Little Miss Roselind’ – sügavroosade õitega ja kollase tsentriga; ’Little Miss Sophie’ – kreemika põhivärvuse ja üle kroonlehe ulatuvate roosade tugevate triipudega; ’Little Miss Tara’ – tumeroosade-punaste kroonlehtedega, mida kaunistab kollane tsenter ja tumedad triibud.