Tiarell

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Tiarell

Tiarell (Tiarellaon ca 7 liigiline rohtsete risoomtaimede perekond kivirikuliste (Saxifragaceae) sugukonnas, kes looduslikult kasvavad Ida-Aasia ja Põhja-Ameerika metsaaladel ja jõeorgudes.

Neid iseloomustavad juurmised munajad kuni ümarad saagja servaga (mõningatel tugevalt lõhestunud, 3 kuni 5 hõlmased) hele kuni mururohelised lehed, mis sügiseks ja talveks värvuvad punakaks. Õitsevad juunis- juulis väikeste tähekujuliste valgete kuni heleroosade õitega, mis koondunud püstisesse õisikusse õisikuvarrel. On väga dekoratiivsed pinnakatjad metsaaias ja teistes varjulistes paikades.

Kasvuks eelistavad jahedamat, niiskemat huumusrikast mulda ja varjulist kuni poolvarjulist kasvukohta. Kasvavad aga rahuldavalt ka teistes tingimustes. Soovitav kaitsta talvise liigniiskuse eest. Aedades kasvatatakse enamasti kahte liiki ja erinevaid hübriidseid sorte.

Südajas tiarell (T. cordifolia) on  sõrmroodsete sügavalt hambuliste, kuni 10 cm suuruste, munajate, alusel südajate, pikarootsuliste  heledate tuhmroheliste  lehtedega risoomtaim. Kevadel on lehed punaselaigulised ja punaste rootsudega, sügisel värvuvad pronksjaks. Väikesed  valged õied on koondunud 10-30 cm pikkustel õisikuvartel püstistesse õisikutesse. On kiirekasvuline ja annab rohkelt nii maapealseid kui -aluseid võsundeid, millega on kerge teda ka paljundada. Seega väga hea pinnakattetaim, moodustades kiiresti tiheda vaiba. On nii leht- kui õisdekoratiivne. Õisi saab kasutada ka lõikelillena. Sordid erinevad peamiselt lehtede ja õite värvuse poolest. Näiteks ‘Purpurea’ on (kogu kasvuperioodi vältel) punakaspruunide lehtede ja roosade õitega; ‘Lilacina’ aga heledate punakaslillade õitega.

Hõlmine tiarell (T. wherryi)  erineb eelmisest eelkõige aeglasema kasvu poolest ja sellest, et ei anna pikki võsundeid. Seetõttu paljundatakse enamasti puhmiku jagamise teel. Taime lehed on suuremad, kuni 14 cm pikkused ja pruunika alatooniga.  tema õied on valged punakate täppidega ja lõhnavad. On kõige õierikkam tiarelli liik! Kõiges muus sarnaneb südajalehise tiarelliga. Varem peetigi teda südajalehise tiarelli varieteediks  (T. cordifolia var. collina), nüüd on eraldi liigina. Sort ‘Bronze Beauty’on on pronksjaspunase lehestiku ja roosakasvalgete õitega.

Aedades kasvatakse palju liikidevahelisi sorte (Tiarella x hybrida), näiteks ‘Jeepers Creeppers’ , ‘Spring Symphonii’, ‘Pink Skyrocket’ või ‘Sugar and Spice’ kes erinevad omavahel lehtede lõhisuse ja värvigamma poolest (erinevad toonid ja laikude-triipude suurus ning talvine lehevärv).