Kuningakepp

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Kuningakepp

Kuningakepp (Oenotheraon ühe-, kahe- või mitmeaastaste rohttaimede ja poolpõõsaste perekond pajulilleliste (Onagraceae, syn. Oenotheraceae) sugukonnast. Taimeperekonda kuulub umbes 80 liiki, mis looduslikult kasvavad peamiselt Põhja-Ameerikas, teistel mandritel esineb tulnukana. Suured enamasti kollased õied paiknevad üksikult lehekaenlas või tipmises kobaras, vili on kupar. Kuningakepp eelistab kasvamiseks päikesepaistelist, huumuserikast, parasniiske ning lubjarikka pinnasega kasvukohta. Kõvasse savimulda ei maksa teda istutada. Tal on süstjad rohelised lehed ja erekollased õied, mis puhkevad õhtuti ning siis ka lõhnavad. Seemned külvatakse mais, juunis või juulis otse kasvukohale. Taimed võib ka ette kasvatada ning kasvukohale istutada alles septembris, kus nad õitsevad järgmise aasta suvel. Ettekasvatamisel tuleb arvestada, et seemned idanevad keskmiselt 2…3 nädalat. Taimede rühmaviisilisel istutamisel peaks arvestama vahekauguseks 25…30 cm. Sobib suurepäraselt kasvatamiseks püsilillepeenras koos kellukate, kassisabade, püsilina, hõbelehtede, suureõielise härjasilma, aed-õnneheina, mõõla, monarda ja ilukõrrelistega.

Kaheaastane kuningakepp (O. biennis) on kaheaastane püstise varrega taim. Selle pikad tipmised õisikud koosnevad 2…6 cm läbimõõduga õitest. On väga ilus päikesepaistelisel kasvukohal. Levib kergesti isekülvi teel näiteks mägiaias. Seda kuningakeppi leidub meil ka juhusliku külalisena liiklusteede ääres. Taime seemnetest saadakse tervislikku kuningakepiõli.

Põõsasjas kuningakepp (O. fruticosa) on Kirde-Ameerikast pärinev lühiealine mõneaastane 50…80 cm kõrguseks kasvav püsik. Varred ja leherood enamasti punakad. Õisikud koosnevad suurtest kuldkollastest õitest.

Hall kuningakepp (O. fruticosa ssp. glauca, syn. O. tetragona) on karvane, lehed sageli veidi punakaspruunid. Õite läbimõõt on 2…4 cm. Tänapäeval kasvatatakse peamiselt sorte: ’Fyrverkeri’ – punaste pungade ja varte ning kuldkollaste õitega, kõrgus 40 cm; ’Hohes Licht’ – kanaarikollaste õitega 60 cm kõrge; ’Sonnenwende’ – kuldkollased õied ja tumerohelised lehed, kõrgus 60 cm.

Missuuri kuningakepp (O. macrocarpa syn. missouriensis) kasvatab maapinnal lamavaid, nõtkeid varsi, mille lehekaenaldest puhkevad suured 10…12 cm läbimõõduga õied. Üksikud õied avanevad õhtul ja närbuvad järgmise õhtu saabudes. Talvekindlus on kehv ja vajab talvekatet, kuid teda on kerge igal aastal seemnest paljundada. See on väärtuslik päikeseliste kohtade püsilill oma rikkaliku, juulist sügiseni kestva õitsemise tõttu.