Kassinaeris

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Kassinaeris

Kassinaeris (Malvaumbes 30 liigiga taimeperekond samanimelisest sugukonnast, mis looduslikult kasvavad Euroopa, Põhja-Aafrika ja Kesk-Aasia kuivadel avatud maastikel (enamasti niitudel). Nende seas leidub nii ühe- kui kaheaastaseid taimi ja ka lühiajalisi püsikuid. Taimed on püstised, lehed lõhestunud kuni sulgjad ja paiknevad varrel vahelduvalt. Eestis looduses kasvamas võib leida 5 liiki, kuid kõik nad on haruldased ja sattunud sinna aedadest metsistunult. Kassinaerid eelistavad keskmise toitainetesisaldusega niiskemat, kuid vett hästi läbilaskvat pinnast ja päikeselist kasvukohta. Paljundatakse kevadel juurmiste pistikutega ja seemnetega. Viimased külvatakse kas ettekasvatamiseks kasvuhoonesse või otse kasvukohale. Ettekasvatamisel võib õitseda samal aastal.

Ümaralehine kassinaeris (M. pusilla) on ainus liik, mis meie looduses sagedane kasvaja. Teisi liike ja neist aretatud sorte kasutatakse iluaianduses.

Roos-kassinaeris (M. alcea) on 50…80 cm kõrgune puhmastaim. Varre ülaosa ja õierood on tähtkarvased, ülemised lehed 3…5 osalised, hõlmade servad hambulised või veidi lõhised. Juurmised lehed on sõrmjagused või sõrmlõhised. Armastab sooja kasvukohta. Ta õitseb juunist augustini suurte (5-7cm läbimõõduga) roosade õitega, mis paiknevad lehtede kaenaldes. Seemned on kaetud lühikeste karvakestega või paljad. Temast aretatud sortide õied varieeruvad kreemikast tumeroosani, õie läbimõõt on veelgi suurem ja ka kõrgus küünib pooleteise meetrini. Sortidest tuntum: ’Fastigiata’ – püstine, kuni sügiskülmadeni õitsev kasvatamist vääriv roosaõieline sort.

Muskus-kassinaeris (M. moschata) on väga varieeruva kasvuga (20…90 cm). Varred püstised, karvased. Juurmised lehed on ümarad, 5…7 hõlmised ning varrelehed kahelisulgjad. Õite värvus varieerub lillakast kahvaturoosa kuni valgeni. Õiekroon on viietine, koosnedes 2…4 cm pikkustest kroonlehtedest. Viljad on udemekarvakestega kuprad. Sordid: ’Alba’ – valgeõieline.

Mets-kassinaeris (M. sylvestris) pärineb Euroopast ja Aasiast. Varrelehed on sel liigil teravatipulised ja õied punased. Kõrgus küünib meetrini. Aretatud sortidel õievärvus varieerub valgest punase ja siniseni ning kõrguselt jäävad enamasti liigist madalamaks. Sort ’Primley Blue’ – tumesinised õied ja kasvab vaid 20 cm kõrguseks.