Jänesekapsas

Otsi liike

Otsi
Generic filters

Filtreeri tähestiku järgi

Jänesekapsas

Jänesekapsas (Oxalisperekonda samanimelisest sugukonnast kuulub ligi kolmsada liiki, millest vaid üks kasvab Eestis looduslikult. Ilutaimedena kasvatatakse aga erinevaid, peamiselt Põhja-Ameerikast pärit liike.

Mehhiko jänesekapsas (O. tetraphylla syn. O. deppei) on looduslikult levinud Mehhikos. Pruunide laikudega suured helerohelised lehed meenutavad 4-lehelist ristikut. Õied on roosad ning rõõmustavad silma juunist septembrini. Taim sobib madala kasvu ja pika õitseaja tõttu kasvatamiseks kiviktaimlates, äärislillena, samuti ka rõdukastides ja terrassipottides. Aeda võib istutada mai teisel poolel, kui pinnas on piisavalt soojenenud. Eelistab päikeselist, vett hästi läbilaskva pinnasega kasvukohta. Vajab aeg-ajalt kastmist. Mugulad hoitakse ületalve ilma mullata kuivas ja jahedas ruumis, kus oleks välditud külmumine. Mehhiko jänesekapsas sobib hästi ka ajatamiseks.

Näärmekas jänesekapsas (O. adenophylla) kasvab looduslikult Lõuna- Ameerika mägedes, millega seletub ka tema talvekindlus. Sobib kasvatamiseks peenras ja kiviktaimlas. Eelistab päikeselist kuni kergelt varjutatud, vett hästi läbilaskva pinnasega kasvukohta. Istutusaeg: sügis. Võib kasvada pikka aega ühel kohal, moodustades suuri puhmaid ja olles seega dekoratiivseks (eriti oma voldiliste hõbehallide lehtede tõttu) pinnakatteks.